Pregled bibliografske jedinice broj: 485107
ZA KOGA? ZA NAROD!?!
ZA KOGA? ZA NAROD!?! // Arhivska praksa / Šabotić, Izet (ur.).
Tuzla: Arhiv Tuzlanskog kantona Tuzla, 2010. str. 13-24 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 485107 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ZA KOGA? ZA NAROD!?!
(For whom? For the people!?!)
Autori
Heđbeli, Živana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Arhivska praksa
/ Šabotić, Izet - Tuzla : Arhiv Tuzlanskog kantona Tuzla, 2010, 13-24
Skup
Arhivska praksa 2010
Mjesto i datum
Tuzla, Bosna i Hercegovina, 30.09.2010. - 01.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
arhivi; korisnici; korištenje arhivskog gradiva; proračun; arhivsko zakonodavstvo; arhivska praksa; hrvatska arhivska služba
(archives; users; consultation of archives; budget; archival legislation; archival practice; Croatian archival service)
Sažetak
Korištenje gradiva glavni je razlog njegova čuvanja i postojanja arhiva. Dostupnost arhivskog gradiva i službenih dokumenata temelj je demokracije, a gradivo je bitan i nezamjenjiv dio kulture koji osigurava opstanak ljudskog pamćenja. U Republici Hrvatskoj, prema statističkim podacima, broj zaposlenika arhivske struke u arhivima u stalnom je porastu, ali količina sređenog gradiva ne prati porast broja zaposlenika arhivske struke. Korištenje arhivskog gradiva se povećava, te sada istraživači čine 0, 158 % populacije stanovništva RH. U RH do sada nije provedeno istraživanje korisnika arhiva. Od 19 državnih arhiva njih 7 nema vlastitu web stranicu. Web stranice nisu ujednačene, niti postoje odredbe o njihovu sadržaju. Hrvatski državni arhiv započeo je s digitalizacijom gradiva ali nije razvidno je li digitalizirano gradivo ono koje korisnice najviše traže i trebaju. Europske smjernice određuje da se ne smije ograničiti količina gradiva koje se koristi u čitaonici, te besplatno korištenje gradiva i pomagala. U Hrvatskoj su pravo na pristup informacijama i pravo na korištenje gradiva regulirani relevantnim propisima. Iako arhivski zakon određuje besplatno korištenje arhivskog gradiva i obavijesnih pomagala, u praksi to nije slučaj. Odnos hrvatske struke prema korisnicima djelomično je uvjetovan malim korištenjem gradiva i slabim kontaktima arhivista s korisnicima zbog čega arhivisti ne vide praktičnu uporabu rezultata svoga rada (sređeno gradivo i obavijesna pomagala kao izvor za sekundarne i tercijarne informacije i publikacije). Građanke i građani gradivo trebaju koristiti kako zbog zaštite svojih osobnih i temeljnih ljudskih prava, tako i iz čistog užitka i radosti učenja i širenja znanja, svijesti i spoznaja. Koliko smo daleko od ovog cilja? Najveći put kojeg treba prijeći je onaj u promjeni svijesti, prvenstveno arhivista kojima korisnici uistinu, a ne samo deklarativno, moraju biti na prvom mjestu. Potrebno je mijenjati i svijest stanovništva, koje treba naučiti kako ima pravo na dostupno i besplatno arhivsko gradivo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
Napomena
Za skup je prijavljeno cca 100 radova, a odabrano 35
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301679-1380 - Hrvatska rječnička baština i hrvatski europski identitet (Boras, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Živana Heđbeli
(autor)