Pregled bibliografske jedinice broj: 484403
Pregled stanja i perspektiva razvoja hrvatskoga maslinarstva
Pregled stanja i perspektiva razvoja hrvatskoga maslinarstva, 2010., diplomski rad, preddiplomski, Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda", Split
CROSBI ID: 484403 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled stanja i perspektiva razvoja hrvatskoga maslinarstva
(Status overview and prospects of olive growing in Croatia)
Autori
Kursan, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda"
Mjesto
Split
Datum
17.09
Godina
2010
Stranica
26
Mentor
Gugić, Josip
Ključne riječi
maslinarstvo; SWOT analiza; razvoj; perspektiva
(olive growing; SWOT analysis; development; prospect)
Sažetak
Cilj rada bio je deskriptivno analizirati stanje proizvodnih i preradbenih kapaciteta hrvatskoga maslinarstva, tržište i potrošnju proizvoda od masline, vanjskotrgovinsku razmjenu, kao i institucionalni i zakonodavni okvir hrvatskoga maslinarstva. Temeljem analize stanja, pomoću SWOT analize identificirani su osnovni čimbenici koji utječu ili mogu utjecati na razvojnu perspektivu hrvatskoga maslinarstva u procesu pristupanja Europskoj uniji. Maslinarstvo u hrvatskom priobalju i na otocima ima veliko socijalno, gospodarsko i okolišno značenje, poglavito u kontekstu usporavanja depopulacije i gospodarske održivosti na ovim područjima. U posljednje vrijeme prisutan je povećani interes za ulaganje u proizvodnju i preradu maslina, modernizaciju i povećanje preradbenih kapaciteta te poboljšanje kvalitete maslinovog ulja. Unatoč ovom pozitivnom trendu u proizvodnji i preradi maslina, glavne karakteristike našeg maslinarstva su: dominacija ekstenzivnog načina uzgoja sa neredovitom rodnosti, neorganiziranost tržišta proizvoda od masline i uvozna ovisnost. Rezultati SWOT analize pokazuju da strateške razvojne aktivnosti hrvatskoga maslinarstva treba usmjeriti tako da maksimalno iskoriste povećano zanimanje za ulaganje u proizvodnju i preradu maslina, kao i postojeću institucijsku podršku maslinarstvu, uz intenziviranje marketinških aktivnosti, kako bi se umanjila dominacija ekstenzivnog načina uzgoja i uvozna ovisnost te ustrojila odgovarajuća poslovna i tržišna infrastruktura, čime bi se izbjegle prijetnje globalnog institucionalnog i tržišnog pritiska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2216 - Zadružno organiziranje u jačanju konkurentnosti obiteljske poljoprivrede (Mikuš, Ornella, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Josip Gugić
(mentor)