Pregled bibliografske jedinice broj: 484349
Nanostrukturirani kompoziti funkcionalnih alkil-metakrilatnih kopolimera i ugljikovih nanocijevi
Nanostrukturirani kompoziti funkcionalnih alkil-metakrilatnih kopolimera i ugljikovih nanocijevi, 2010., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 484349 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nanostrukturirani kompoziti funkcionalnih alkil-metakrilatnih kopolimera i ugljikovih nanocijevi
(Nanostructured composites based on alkyl methacrylate copolymers and carbon nanotubes)
Autori
Sabljić, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2010
Stranica
52
Mentor
Jukić, Ante
Ključne riječi
polimerni nanokompoziti; metakrilatni kopolimeri; ugljikove nanocijevi; slobodno radikalska polimerizacija; raspodjela molnih masa; staklište; moduli pohrane i gubitka; hidrofilnost-hidrofobnost; adhezivnost; dispergiranost
(polymer nanocomposites; methacrylate copolymers; carbon nanotubes; free radical polymerisation; molar mass distribution; glass transition temperature; storage and loss moduli; hydrophilicity-hydrophobicity; adhesion; dispersion)
Sažetak
U radu su istraživani binarni i ternarni kopolimerni sustavi metil-, oktadecil-, dimetilaminoetil-metakrilata (MMA/ODMA/DMAEM) različitih sastava. Provedena je polimerizacija slobodno radikalskim mehanizmom inicirana monofunkcionalnim peroksidnim inicijatorom (terc-butil-peroksi-2-etilheksanoat), do visokih konverzija. Pripravljeni su i polimerni nanokompoziti na temelju navedenih metakrilatnih kopolimera i višestijenčanih ugljikovih nanocijevi (MWNT), koje su umiješane u otopinu kopolimera. Praćen je utjecaj udjela DMAEM na svojstva kopolimera, posebno na svojstva površine, što je ispitano mjerenjem kontaktnog kuta i testom prionjivosti kopolimera na metalne pločice. Kopolimerima su određena staklišta dinamičko – mehaničkom analizom (DMA) te raspodjele molekulskih masa kromatografijom isključenja po veličini (GPC/SEC). Raspodijeljenost nanocijevi unutar kopolimerne matrice promatrana je pretražnom elektronskom mikroskopijom (SEM). Dobiveno je da se hidrofilnost povećava porastom udjela DMAEM, odnosno smanjuje dodatkom ODMA. Za sustav s najvećim udjelom ODMA dobivena je vrijednost kontaktnog kuta od 95o i za sustav koji ne sadrži ODMA vrijednost od 65o. Prionjivost polimernih premaza na metalnim pločicama bila je vrlo dobra i klasificirana je prema ISO normi, pri čemu je nađeno da gotovo svi sustavi pripadaju skupinama GT1 i GT2. Brojčani i maseni prosjeci molekulskih masa smanjuju se porastom udjela MMA u kopolimeru uz istodobno povećanje polidisperznosti. Dodatkom ugljikovih nanocijevi u kopolimernu matricu, moduli pohrane su porasli i do 40 %, dok se staklišta nisu značajno mijenjala. Za sve polimerne kompozite dobivena je dobra raspodijeljenost nanocijevi u matrici. Za sastav terpolimera MMA/ODMA/DMAEM = 90/5/5 mol. % dobivena je homogena struktura i nasumična raspodjela nanocijevi u matrici, za razliku od sustava s većim udjelima ODMA gdje se nanocijevi više smještaju oko dugolančanih alkilnih domena ODMA.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ante Jukić
(mentor)