Pregled bibliografske jedinice broj: 484225
Luke i pristaništa na riječnim plovnim putovima u Hrvatskoj
Luke i pristaništa na riječnim plovnim putovima u Hrvatskoj, 2010., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 484225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Luke i pristaništa na riječnim plovnim putovima u Hrvatskoj
(Ports and harbors on inland waterways in Croatia)
Autori
Kutle, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2010
Stranica
47
Mentor
Jolić, Natalija
Ključne riječi
plovni putovi Europe; RIS; luke RH
(waterways of Europe; RIS; Ports of Croatia)
Sažetak
Europa na sve moguće načine pokušava pronaći najbolji način za daljnji razvoj svoje prometne mreže, ali također i za očuvanje okoliša, prijevoz unutarnjim plovnim putovima nametnuo se kao idealno rješenje kojim bi se otklonile glavne prepreke za održiv društveno- ekonomski razvoj: prometna zakrčenost, utjecaj na okoliš i ekonomski troškovi. U Bijeloj knjizi Europske Unije „Prometna politika za 2010.: Vrijeme za odluke“ predložene su važne mjere kojima bi se pokušalo odgovoriti na ove izazove, uključujući mjere za razvoj riječnog i intermodalnog prometa. Promet unutarnjim plovnim putovima prepoznat je kao ključna vrsta prijevoza u europskom intermodalnom prometnom sustavu. Naravno, pretpostavlja se da budući razvoj unutarnje plovidbe zahtijeva uvođenje modernih tehnologija i rješenja, kao i bolju organiziranost tijela nadležnih za upravljanje istom. Unutarnji plovni putovi dio su krupnih infrastrukturnih objekata i sežu u sva područja ljudske djelatnosti, te usklađenje svih interesa i potreba niti je jednostavan niti lako ostvariv zahtjev. Upravo se stoga nameće potreba za uređenjem sustava obilježavanja unutarnjih plovnih putova Republike Hrvatske, te za novim i obnovom dotrajalih i zastarjelih uređaja u lukama, a prema načelima međunarodnih normi (Dunavska i Rajnska komisija). Mrežu unutarnjih plovnih putova Hrvatske čini hidrografska mreža četiriju rijeka uređen ih za plovidbu, koje su dio europske plovne mreže. U sadašnjem stanju hrvatska plovna mreža je odsječena od europskih plovnih putova, te je do uspostave plovidbe potrebno izvršiti opsežne pripreme za njezino sigurno odvijanje. Unutarnje plovne putove čine rijeke Dunav, Sava, Drava i Kupa na kojima vladaju različiti prirodni režimi: hidrološki, hidrometeorološki, psamološki, morfološki, koji zbog neuređenosti tih plovnih putova imaju velik utjecaj na njihovu kvalitetu, plovnost i njihovo korištenje. Svaki od tih plovnih putova ima svoju luku koja po svojim kapacitetima i vrsti mehanizacije odgovara uvjetima rijeke na kojoj se nalazi ; tako na Dunavu postoji luka Vukovar, na Dravi se nalazi luka Tranzit (Osijek), luka Slavonski Brod nalazi se na rijeci Savi, a na rijeci Kupi smjestila se nekoć najvažnija hrvatska luka i danas zadnja točka plovnosti na našim vodama, Sisak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
135-1352586-2588 - Integracija sustava intermodalnog vodnog prometa u europskoj transportnoj mreži (Jolić, Natalija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
Profili:
Natalija Kavran
(mentor)