Pregled bibliografske jedinice broj: 48403
Utjecaj zamjene dijela slada kukuruznom krupicom i pšenicom na pokazatelje kvalitete i koloidnu stabilnost piva
Utjecaj zamjene dijela slada kukuruznom krupicom i pšenicom na pokazatelje kvalitete i koloidnu stabilnost piva, 2000., magistarski rad, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 48403 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj zamjene dijela slada kukuruznom krupicom i pšenicom na pokazatelje kvalitete i koloidnu stabilnost piva
(The influence of partial substitution of malt with maize grits and wheat on quality parameters and colloidal stability of beer)
Autori
Krstanović, Vinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.07
Godina
2000
Stranica
106
Mentor
Marić, Vladimir
Ključne riječi
pivo; neslađene sirovine; kukuruzna krupica; pšenica; bistroća; koloidna stabilnost; minimalni rok trajnosti
(beer; unmalted raw materials; maize grits; wheat; colloidal stability; clarity; minimal shelf life)
Sažetak
Svrha rada bila je sagledati kukuruznu krupicu, kao najčešću, i pšenicu, kao relativno rijetku neslađenu žitaricu u pivovarstvu, s obzirom na novopostavljene zahtjeve za minimalni rok trajnosti piva, tj. koloidnu stabilnost. Analizirane su sirovine, pogonske sladovine i piva otočena u boce koja su proizvedena od čistog slada (pivo II) i gdje je 50% slada zamjenjeno kukuruznom krupicom (34%) i pšenicom (16%) (pivo I). Piva otočena u boce se analizirana i nakon indukcije mutnoće (toplinom, taninskom kiselinom, glijadinom, želatinom i enzimom polifenol oksidazom), te tijekom skladištenja od sedam mjeseci na sobnoj temperaturi. Rezultati analize sirovina pokazuju da se upotrebom pšenice produžava vrijeme ošećerenja i cijeđenja komine, te da pšenica ima više ukupnih proteina u odnosu na slad i kukuruz. U odnosu na slad pšenica ima znatno manje topljivih proteina, formolnog i a -amino dušika te ukupnih polifenola. U topljivim proteinima pšenice je visokomolekulski N dominantna frakcija. Kukuruzna krupica sadrži znatno manje ukupnih i visokomolekulskih proteina i od pšenice i od slada, dok u topljivim proteinima ne sadrži srednjemolekulsku dušičnu frakciju. Zamjenom dijela slada u usipku s kukuruznom krupicom i pšenicom dobiva se sladovina s nižom bojom i viskoznošću, te većom bistroćom u odnosu na sladovinu od čistog slada. Koncentracija visokomolekulskog N u sladovini s pšenicom je bila znatno viša u odnosu na ukupni N prema sladovini od čistog slada. Otočeno pivo I imalo je nižu boju, višu bistroću i viskoznost, te slabiju stabilnost pjene od piva II. Koncentracija visokomolekulskog N bila je više u pivu I nego u pivu II, a u polaznim sladovinama je bilo obrnuto. Nezadovoljavajuću otpornost na indukciju mutnoće toplo-hladnim i testom na ukupnu mutnoću pokazali su i pivo I i pivo II , ali je ovo drugo znatno neotpornije. Nezadovoljavajući su bile vrijednosti mutnoće u oba piva već nakon tri mjeseca skladištenja na sobnoj temperaturi, s tim da je pivo I imalo znatno veću mutnoću. U pokusima indukcije zamućenja s taninskom kiselinom pivo I je imalo lošiju koloidnu stabilnost od piva II. Prilikom indukcije zamućenja s glijadinom i želatinom pivo II se pokazalo nešto neotpornije od piva I. Proteinska komponenta u oba piva se pokazala većim stvarnim i potencijalnim izvorom problema vezanih uz koloidnu stabilnost od polifenola. Oba piva su pokazala znatno slabiju koloidnu stabilnost tijekom skladištenja kao i u pokusima induciranja zamućenja kemijskim sredstvima od referentnog (koloidno stabiliziranog) piva. Pored određenih prednosti upotrebe pšenice pri proizvodnji standardnog, svijetlog piva kao zamjene za dio slada u usipku, ona daje pivo s slabijom koloidnom stabilnošću u odnosu na pivo proizvedeno od čistog slada, te je, da bi se zadovoljio uobičajeni minimalni rok trajnosti od šest mjeseci, nužna primjena odgovarajućeg stabilizacijskog postupaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
113003
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek
Profili:
Vinko Krstanović
(autor)