Pregled bibliografske jedinice broj: 48402
Upravljanje informacijskim kapacitetom širokopojasne telekomunikacijske mreže postupcima digitalne obrade signala
Upravljanje informacijskim kapacitetom širokopojasne telekomunikacijske mreže postupcima digitalne obrade signala, 1998., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 48402 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje informacijskim kapacitetom širokopojasne telekomunikacijske mreže postupcima digitalne obrade signala
(Management and Control of Information Bandwidth in Broadband Telecommunication Network Using Digital Signal Processing Methods)
Autori
Bažant, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
25.09
Godina
1998
Stranica
148
Mentor
Kos, Mladen
Ključne riječi
širopojasna mreža; digitalna obrada signala; dinamičko dodjeljivanje kapaciteta link
(broadband network; digital signal processing; dynamic link bandwidth allocation)
Sažetak
Rješenje problema upravljanja telekomunikacijskom mrežom izravno je povezano s prometnim modelima. Na početku rada dan je pregled modela koji se koriste u analizi video, audio, govornog i podatkovnog prometa. Slabosti tih modela nisu dolazile do izražaja u paketskim mrežama nižih prijenosnih brzina. Međutim, u brzim mrežama kao što je ATM mreža, koja predstavlja transportnu podlogu širokopojasne mreže B-ISDN, dosadašnji modeli iskazuju preveliku složenost i, sukladno tome, slabu iskoristivost u mrežnom upravljanju u stvarnom vremenu. Za razliku od analize sustava posluživanja u domeni vremena, frekvencijska analiza predstavlja osnovu za jednostavnije rješavanje problema mrežnog upravljanja. Kao model za opis različitih vrsta prometa u brzim mrežama uzet je MMPP, na temelju kojeg je teoretski izvršena analiza utjecaja spektra snage ulaznog procesa na performancije sustava posluživanja. Niskofrekvencijska komponenta ulaznog prometnog toka ima dominantan utjecaj na ponašanje sustava posluživanja. Na osnovi modela gubitaka ćelija opisan je i način upravljanja pragovima zagušenja međuspremnika. Nadalje, dan je prikaz prometnog modela koji od dolaznog slijeda ćelija formira diskretni signal čija amplituda odražava broj primljenih ćelija unutar nekog intervala. Kod prijenosa videa, koji je tipičan predstavnik VBR prometa, duljina spomenutog intervala jednaka je trajanju isječka (ili okvira) definiranom načinom kodiranja video signala. Takav diskretan signal moguće je jednostavno obrađivati metodama digitalne obrade signala, i na temelju obrađenog signala moguće je realizirati funkcije mrežnog upravljanja. Jedna od osnovnih funkcija mrežnog upravljanja u brzim mrežama je dodjeljivanje kapaciteta linka pojedinim uslugama. Statička shema dodjeljivanja kapaciteta linka zadovoljava samo u slučaju CBR tipa prometa, ali za promet promjenjive prijenosne brzine, kao što su video i multimedija, takva shema ne zadovoljava. Stoga je puno učinkovitije koristiti dinamički način dodjeljivanja potrebnog kapaciteta linka, koji se temelji na trenutnoj vrijednosti filtriranog ulaznog prometnog signala. U ovom radu je izložena teoretska pozadina i dani su rezultati simulacije koji opravdavaju primjenu takve metode dodjeljivanja kapaciteta linka u stvarnom vremenu u brzim mrežama. Izloženi modeli mogu poslužiti kao predložak za rješavanje preostalih upravljačkih funkcija koje zahtijevaju jednostavnija i učinkovitija rješenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika