Pregled bibliografske jedinice broj: 483572
Književnost kao pamćenje prolaznoga. (Feljtonistika Pavla Pavličića)
Književnost kao pamćenje prolaznoga. (Feljtonistika Pavla Pavličića) // Komparativna povijest hrvatske književnosti / Pavlović, Cvijeta ; Glunčić-Bužančić, Vinka ; Meyer-Fratz, Andrea (ur.).
Split : Zagreb: Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 362-383 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 483572 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Književnost kao pamćenje prolaznoga. (Feljtonistika Pavla Pavličića)
(Literature - keeping the transient in memory (Feuilletons by Pavao Pavličić))
Autori
Bošković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Komparativna povijest hrvatske književnosti
/ Pavlović, Cvijeta ; Glunčić-Bužančić, Vinka ; Meyer-Fratz, Andrea - Split : Zagreb : Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 362-383
ISBN
978-953-163-344-4
Skup
Komparativna povijest hrvatske književnosti.(Istodobnost raznodobnog. Tekst i povijesni ritmovi)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 01.10.2009. - 02.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Feljton; pripovijedanje; identitet; pamćenje vremena; sjećanja; prolaznost
(feuilleton; naration; identity; keeping time in memory; memories; transience)
Sažetak
U hrvatskoj književnosti Pavličić je pisac o kojemu s uvažavanjem govore i autoritativni književni znalci i brojni čitatelji. Premda se uz njegovo ime često vezuje atribucija žanrovskog pisca, njegovo je djelo – što je kritika odavno potvrdila – gotovo uvijek mnogo više od žanrovske konstrukcije. U njemu posebno mjesto pripada feljtonima koji su mu svojom diskurzivnom strukturom omogućavali da u zadanom prostoru novinskog medija progovori o temama za koje je roman prezahtjevan oblik, a da istovremeno sačuva dignitet književne mjere. U desetak feljtonskih knjiga Pavličić tematizira nekoliko uporišnih krugova i civilizacijskih kodova s različitim pripovjednim strategijama. To su: rijeka, grad, ulica i kuća, svaka s pripadajućim kulturološkim kodovima (hrana, prostori, predmeti, odjeća, običaji…), koji strukturiraju kao oblici i načini pamćenja vremena, pamćenja prolaznoga. U Pavličićevim feljtonima predmeti i sadržaji od kojih gradi svoju književnost nisu tek puki p/opis stvari nestalih u hodu povijesti, njihova jednoznačna inventarizacija i katalogizacija, već ponajprije slike koje čuvaju vrijeme i identitet. U okolnostima razrušenoga rodnoga grada, a s njime i jednog od osobnih identifikacijskih uporišta, pisanje postaje na/čin rekonstrukcije identiteta, pamćenja, dokaz trajanja i postojanja, argument i dokument zbilje ; u okolnostima nestalih dokaza, naime, sjećanja zadobivaju snagu povijesne dokumentarnosti, a istovremeno su i znakovi nositelji autobiografičnosti i autogeografičnosti njegova pisma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija