Pregled bibliografske jedinice broj: 483231
Stanje farmskih genetskih resursa na nacionalnoj i globalnoj razini – rizici i strategije očuvanja
Stanje farmskih genetskih resursa na nacionalnoj i globalnoj razini – rizici i strategije očuvanja // Zbornik sažetaka 2. Konferencije o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem / Marković D., Jeremić Jasna (ur.).
Zagreb: Državni zavod za zaštitu prirode, 2010. str. 43-44 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 483231 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanje farmskih genetskih resursa na nacionalnoj i globalnoj razini – rizici i strategije očuvanja
(Status of genetic farm resources on national and global level - risks and preservation strategy)
Autori
Ivanković, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka 2. Konferencije o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
/ Marković D., Jeremić Jasna - Zagreb : Državni zavod za zaštitu prirode, 2010, 43-44
ISBN
978-953-7169-75-6
Skup
2. Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 22.09.2010. - 24.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
farmski genetski resursi; strategija očuvanja; rizici; održivost programa
(genetic farm resources; preservation strategy; risks; sustainability of programs)
Sažetak
Stanje farmskih genetskih resursa na globalnoj i nacionalnoj razini u stalnom je previranju, premda se neke temeljne odrednice zadržavaju. Zapaženi trenovi erozije genetske bioraznolikosti na koje je skrenuta pozornost u ''Prvom globalnom izvješću o stanju farmskih genetskih resursa'' dijelom se nastavljaju, što je slijed promjena u stočarskom sektoru, transformaciji proizvodnih sustava, globalizaciji tržišta, rastu potražnje i potrošnje za namirnicama životinjskog podrijetla. Sada se posebna pozornost pridaje sigurnosti proizvodnje, posebice u nerazvijenim dijelovima svijeta u kojima su autohtoni genotipovi još uvijek dostatno konkurentni u tradicionalnim sustavima proizvodnje niskih ulaganja. Početkom ovoga stoljeća nametnulo se pitanje odnosa stočarske proizvodnje naspram okoliša, posebno ističući njen odnos naspram emisije antropogenih stakleničkih plinova (CO2, CH4 i N2O), degradacije obradivih površina, zagađenja voda i erozije ukupnog biodiverziteta. Procjena rasta globalne temperature za 0, 7˚C tijekom 20. stoljeća, o čemu svjedoče promjene temperature u oceanima i topljenje leda polarnih predjela, potvrđuju opravdanost preispitivanja strategije buduće stočarske proizvodnje i potrebe očuvanja izvornih genotipova naglašene adaptabilnosti. Svjedočimo da su pojave nekih bolesti (često neizvjesne patogenosti ; BSE, ptičja gripa, svinjska gripa) uzbunile cijeli svijet, čineći ga neposredno i posredno nesigurnim (direktna ugroza proizvodnje hrane). Područje Republike Hrvatske nije izuzeto od istaknutih trendova, što potiče potrebu aktivne prilagodbe programa i strategija. Do sada poduzete aktivnosti na zaštiti autohtonih pasmina potvrđuju pozitivno opredjeljenje Republike Hrvatske, no svjesni smo nužnosti njihove stalne prilagodbe kako bi provedba istih bila što učinkovitija. Cilj rada je prikaz trenova, strategija i rizika u pogledu izgradnje kapaciteta koji su u funkciji očuvanja farmskih genetskih resursa.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0790466-0398 - Tipizacija i inventarizacija genetskih obilježja goveda u Hrvatskoj (Ivanković, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ante Ivanković
(autor)