Pregled bibliografske jedinice broj: 483230
Okviri nacionalnog programa očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj
Okviri nacionalnog programa očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj // Zbornik sažetaka 2. Konferencije o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem / Marković D., Jeremić Jasna (ur.).
Zagreb: Državni zavod za zaštitu prirode, 2010. str. 41-42 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 483230 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Okviri nacionalnog programa očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj
(National program for conservation of native and protected domestic animals breeds in the Republic of Croatia)
Autori
Ivanković, Ante ; Dadić, Mirna ; Jeremić, Jasna ; Dražić, Maja ; Cerjanec, Dražen ; Poljak, Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 2. Konferencije o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
/ Marković D., Jeremić Jasna - Zagreb : Državni zavod za zaštitu prirode, 2010, 41-42
ISBN
978-953-7169-75-6
Skup
2. Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 22.09.2010. - 24.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
izvorne pasmine; zaštićene pasmine; nacionalni program očuvanja
(native breeds; protected breeds; national program)
Sažetak
Izvorne i zaštićene pasmine domaćih životinja naslijeđe su Republike Hrvatske čija je vrijednost vidljiva na ekonomskoj, socijalnoj, prirodnoj i kulturološkoj razini. U suživotu s čovjekom u svojim su genima objedinile tisućljetna događanja iz svoga okruženja. Erozija dijela izvornih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj stoljećima je prisutna na lokalnoj, regionalnoj i globalnoj razini, dovodeći u pitanje njihovu opstojnost. Glavni razlozi nestanka dijela izvornih pasmina u Republici Hrvatskoj su: globalizacija, koncentracija ekonomske moći, promjena poljoprivrednih proizvodnih sustava (industrijalizacija), mehanizacija poljodjelstva, smanjenje raspoloživih pašnjačkih površina, prirodne nepogode, pojave bolesti, neprimjeren selekcijski rad, nekontroliran uvoz egzotičnih pasmina, depopulacija i urbanizacija ruralnih sredina. Brzina gubitka bioraznolikosti u svijetu, a posebice u gospodarski razvijenim društvima je znatno veća u odnosu na prirodne evolucijske tijekove. Analize pasmina temeljene na pokazateljima središnje FAO banke podataka ukazuju da je samo 38, 3 % pasmina udomaćenih sisavaca sigurno održivo. Gubitak vrsta umanjuje genetsku raznolikost u biljnom i životinjskom svijetu, ugrožava sigurnost opskrbe čovječanstva hranom, te sposobnost ekosustava da obavlja osnovne funkcije o kojima ovisi ljudski život (održavanje vitalnosti vodenih ekosustava, pristup pitkoj vodi, sprečavanje erozije tla, ublažavanje posljedica globalnog zatopljenja). Republika Hrvatska od svog osamostaljenja skrbi o genetskim resursima u prilog čemu govori spoznaja da u proteklih dva desetljeća nije izumrla ni jedna pasmina. Na poticaj zaključaka 1. Konferencije o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine (održane u Šibeniku 2007. godine) i smjernica ''Globalnog akcijskog plana'' nadležno Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja osnovalo je u 2009. godini Povjerenstvo za izradu Nacionalnog programa očuvanja izvornih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj. Program je izrađen te usvojen na sjednici Vlade Republike Hrvatske u ožujku 2010. godine. Ciljevi Nacionalnog programa očuvanja izvornih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj su: • podržavanje transparentnosti i definiranje nadležnosti aktera (državne institucije, nevladine organizacije, ustanove, privatni sektor) u aktivnostima zaštite izvornih pasmina, • razvoj i nadzor provedbe konzervacijskih in situ i ex situ programa zaštite izvornih pasmina, • razvoj modela očuvanja izvornih pasmina u sustavima održivog korištenja, • razvoj modela zaštite izvornih pasmina u okviru upravljanja/očuvanja prirodnih staništa, razvijanje suradnje na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0790466-0398 - Tipizacija i inventarizacija genetskih obilježja goveda u Hrvatskoj (Ivanković, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ante Ivanković
(autor)