Pregled bibliografske jedinice broj: 482596
Razvoj seoskog turizma sjeverozapadne Hrvatske
Razvoj seoskog turizma sjeverozapadne Hrvatske // 2. hrvatski kongres o ruralnom turizmu s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik radova / Katica, Dijana (ur.).
Zagreb: Hrvatski farmer, 2010. str. 245-251 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 482596 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj seoskog turizma sjeverozapadne Hrvatske
(Rural tourism process in Northwest croatia)
Autori
Svržnjak, Kristina ; Jerčinović, Silvije ; Kantar, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. hrvatski kongres o ruralnom turizmu s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik radova
/ Katica, Dijana - Zagreb : Hrvatski farmer, 2010, 245-251
ISBN
978-953-6387-08-3
Skup
Hrvatski kongres o ruralnom turizmu s međunarodnim sudjelovanjem (2 ; 2010)
Mjesto i datum
Mali Lošinj, Hrvatska, 21.04.2010. - 25.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Seoski turizam sjeverozapadne Hrvatske ; atraktivnost lokacije ; atraktivnost obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ; ljudski faktor
(Rural tourism of Northwest Croatia ; place attractiveness ; family farm attractiveness ; human factor)
Sažetak
Seoski turizam na području sjeverozapadne Hrvatske je nerazvijen, što potvrđuje podatak Hrvatske gospodarske komore da se ovom dopunskom djelatnošću na analiziranom području bavi samo 29 registriranih turističkih seljačkih obiteljskih gospodarstava. Za razvoj seoskog turizma sjeverozapadne Hrvatske osim atraktivnosti lokacije, vrlo važna je i atraktivnost obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) koja bi u budućnosti mogla razvijati ovu granu turizma. Stoga je istraživanje provedeno na 60 OPG na području Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske, Krapinsko-zagorske, Virovitičko-podravske, Međimurske i Varaždinske županije, koja imaju potencijale za bavljenje seoskim turizmom u budućnosti. Na analiziranim gospodarstvima provedena je metodologija ocjenjivanja ambijentalnosti i izvornosti preuzeta i prilagođena iz Zbornika radova prvog hrvatskog kongresa o ruralnom turizmu (Ružić, Dropulić, 2007.). Rezultati ankete pokazuju da u sjeverozapadnoj Hrvatskoj ima mnogo potencijalnih OPG za buduće bavljenje seoskim turizmom, naročito s obzirom na atraktivnost lokacije anketiranih gospodarstava (zdrava klima, nezagađemo zrak i voda, očuvana priroda, odsutnost buke i vibracije, slikovit krajolik i slično). Osnovni ograničavajući čimbenik kod analize atraktivnosti OPG-a je nezainteresiranost i nesklonost mlađih članova za bavljenje seoskim turizmom, pa bi buduće mjere, potpore i poticaje za ruralni turizam trebalo prvenstveno usmjeriti na ljudski faktor.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Karlovcu