Pregled bibliografske jedinice broj: 480955
Konstrukcija i validacija mjernog instrumenta za procjenu agilnosti
Konstrukcija i validacija mjernog instrumenta za procjenu agilnosti // 19. ljetna škola kineziologa RH "Individualizacija rada u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije" / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2010. str. 276-281 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 480955 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konstrukcija i validacija mjernog instrumenta za procjenu agilnosti
(Construction and validation of mesure instrument for valuation of agility)
Autori
Milinović, Ivan ; Harasin, Dražen ; Lamza, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
19. ljetna škola kineziologa RH "Individualizacija rada u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije"
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2010, 276-281
ISBN
978-953-95082-6-3
Skup
19. ljetna škola kineziologa RH "Individualizacija rada u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije"
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 22.06.2010. - 26.06.2010
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
agilnost; motoričke sposobnosti; studenti
(agility; motoric characteistics; students)
Sažetak
Kvalitetne informacije o razini motoričkih i funkcionalnih sposobnosti sportaša osnova su u individualnom pristupu u programiranju i kontroli transformacijskih postupaka. Za utvrđivanje antropološkog statusa sportaša koriste se mjerni instrumenti pomoću kojih je moguće procijeniti stupanj razvijenosti pojedinih kondicijskih sposobnosti. Česta i brza promjena pravca kretanja je sastavni dio strukture kretanja u većini polistrukturalnih i kompleksnih sportova. Prema Metikošu i suradnicima (2003), agilnost se može definirati kao sposobnost brzog i učinkovitog premještanja tijela u prostoru u uvjetima naglog zaustavljanja i promjena pravca kretanja. Cilj rada bio je konstruirati motorički test za procjenu agilnosti te usporediti njegove metrijske karakteristike i primjenjivost u praksi. Zbog važnosti ove motoričke sposobnosti u velikom broju sportova, važno je odrediti testove koji će mjeriti upravo tu sposobnost. Primjenjivost testa u praksi dobiti će se usporedbom testova koraci u stranu (MKUS) i koraci naprijed-nazad (MKNN2).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Ekonomski fakultet, Zagreb