Pregled bibliografske jedinice broj: 480942
Utjecaj različitih vrsta žitarica i vode na strukturu ekstrudiranih proizvoda
Utjecaj različitih vrsta žitarica i vode na strukturu ekstrudiranih proizvoda, 2010., magistarski rad, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 480942 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj različitih vrsta žitarica i vode na strukturu ekstrudiranih proizvoda
(Textural characteristics of extruded product from different types of cereal and with varying water during extrusion process)
Autori
Gorički, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
07.06
Godina
2010
Stranica
66
Mentor
Ugarčić-Hardi, Žaneta
Neposredni voditelj
Jukić, Marko
Ključne riječi
ekstrudirane žitarice za doručak; teksturalna svojstva; apsorpcija mlijeka
(ready-to-eat breakfast cereals; textural properties; milk absorption)
Sažetak
Zadatak ovoga rada bio je ispitati utjecaj dodatka pšeničnog, kukuruznog i rižinog brašna te različite količine dodane vode u procesu ekstruzije na strukturu ekstrudiranih žitarica za doručak. Pri različitim dodacima vode u procesu ekstruzije (21%, 23% i 27%) proizvedene su ekstrudirane kuglice od mješavine pšenične krupice s pšeničnim, kukuruznim ili rižinim brašnom. Uzorci su pripremljeni sa i bez slatkog premaza. Teksturalna svojstva suhih ekstrudiranih kuglica i kuglica pripremljenih kao obrok s mlijekom provedena su pomoću senzorskih metoda i instrumentalno pomoću analizatora teksture TA.XT Plus. Weibull jednadžba se koristila za nelinearnu estimaciju eksperimentalnih podataka za apsorpciju mlijeka i promjenu hrskavosti u pripremljenom obroku tijekom vremena. Hrskavost suhih ekstrudiranih uzoraka bez premaza je bila mnogo veća od hrskavosti uzoraka s premazom, najveću hrskavost imali su uzorci od čiste pšenične krupice i brašna, a najmanju, uzorci od mješavine pšenične krupice i kukuruznog brašna. Povećanjem količine dodane vode u procesu ekstruzije smanjivala se hrskavost gotovog proizvoda. Apsorpcija mlijeka i gubitak hrskavosti u obroku s mlijekom bili su mnogo jače izraženi i brži kod uzoraka bez premaza u odnosu na uzorke s premazom. Također su utvrđene statistički značajne korelacije između velikog dijela podataka dobivenih ispitivanjem apsorpcije mlijeka, instrumentalnim određivanjem hrskavosti i senzorskim ispitivanjem.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
Napomena
Specijalistički rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
113-1130475-2722 - Unapređenje kakvoće, trajnosti i funkcionalnosti proizvoda na bazi pšenice (Koceva Komlenić, Daliborka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek