Pregled bibliografske jedinice broj: 480934
Utjecaj pakiranja u modificiranoj atmosferi na kemijska i senzorska svojstva pahuljica od kukuruza i riže s dodatkom vitamina
Utjecaj pakiranja u modificiranoj atmosferi na kemijska i senzorska svojstva pahuljica od kukuruza i riže s dodatkom vitamina, 2010., magistarski rad, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 480934 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pakiranja u modificiranoj atmosferi na kemijska i senzorska svojstva pahuljica od kukuruza i riže s dodatkom vitamina
(Effect of a modified atmosphere packaging on chemical and sensory properties of corn and rice flakes with added vitamins)
Autori
Večenaj, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
15.03
Godina
2010
Stranica
53
Mentor
Ugarčić-Hardi, Žaneta
Ključne riječi
pahuljice od kukuruza i riže s dodatkom vitamina; modificirana atmosfera; kemijska svojstva; lipidna oksidacija; senzorska svojstva
(corn and rice flakes with added vitamins; modified atmosphere packaging; chemical properties; lipid oxidation; sensory properties)
Sažetak
Sušenje na valjkastim sušnicama je jedna od energetski efikasnih metoda dehidratacije. Ovim postupkom proizvode se instant pahuljice na bazi žitarica. Pahuljice od kukuruza i riže s dodatkom vitamina sadrže polinezasićene masne kiseline i imaju niski aktivitet vode pa su u prisutnosti kisika sklone reakcijama lipidne oksidacije. Pakiranjem u modificiranoj atmosferi mijenja se sastav atmosfere unutar ambalaže na način da se kisik zamjenjuje dušikom s ciljem produljenja trajnosti proizvoda. Cilj ovoga rada bio je ustanoviti mogu li se pakiranjem u modificiranoj atmosferi očuvati kemijska i senzorska svojstva pahuljica od kukuruza i riže s dodatkom vitamina. Pahuljice su pakirane u modificiranoj atmosferi i neizmijenjenoj atmosferi te skladištene na sobnoj temperaturi i u termostatu temperature 37 °C. Tijekom pet mjeseci skladištenja praćene su promjene u kemijskom sastavu i to: udio masti, sastav masnih kiselina, stupanj kiselosti, udio ukupnog inverta i škroba. Također su praćene i promjene izabranih senzorskih svojstava proizvoda metodom kvantitativne deskriptivne analize. Kod proizvoda pakiranih u neizmijenjenoj atmosferi i skladištenih na sobnoj temperaturi javljaju se nepoželjne promjene kao okus i miris na užeglo nakon četiri mjeseca skladištenja, a smanjenje udjela polinezasićenih masnih kiselina nakon trećega mjeseca. Kod proizvoda pakiranih u neizmijenjenoj atmosferi i skladištenih u termostatu, navedene promjene su većega intenziteta nego u proizvodima pakiranim u neizmijenjenoj atmosferi i skladištenim na sobnoj temperaturi. Proizvodi pakirani u modificiranoj atmosferi ne razlikuju se značajno u kemijskim i senzorskim svojstvima od proizvoda nakon proizvodnje. Pakiranjem u modificiranoj atmosferi i skladištenjem u termostatu temperature 37 °C tijekom pet mjeseci udio polinezasićenih masnih kiselina u masti se ne mijenja i nema značajnih promjena u senzorskim svojstvima pahuljica od kukuruza i riže s dodatkom vitamina. Dobiveni rezultati ukazuju na opravdanost korištenja modificirane atmosfere kao tehnike pakiranja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
Napomena
Specijalistički rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
113-1130475-2722 - Unapređenje kakvoće, trajnosti i funkcionalnosti proizvoda na bazi pšenice (Koceva Komlenić, Daliborka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek
Profili:
Žaneta Ugarčić-Hardi
(mentor)