Pregled bibliografske jedinice broj: 480831
Relacijsko i referenično uspoređivanje tijekom tranzicije u roditeljstvo: rezultati longitudinalnog istraživanja
Relacijsko i referenično uspoređivanje tijekom tranzicije u roditeljstvo: rezultati longitudinalnog istraživanja // Knjiga sažetaka sa 17. Dana psihologije u Zadru / Sorić, Izabela ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2010. str. 57-58 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 480831 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relacijsko i referenično uspoređivanje tijekom tranzicije u roditeljstvo: rezultati longitudinalnog istraživanja
(Relational and referential comparisons during the transition to parenthood: Results of a longitudinal study)
Autori
Ćubela Adorić, Vera ; Juranić, Ivna ; Nekić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka sa 17. Dana psihologije u Zadru
/ Sorić, Izabela ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Penezić, Zvjezdan - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2010, 57-58
ISBN
978-953-7237-65-3
Skup
XVII. DANI PSIHOLOGIJE U ZADRU
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 27.05.2010. - 29.05.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
socijalne usporedbe; bračna kvaliteta; tranzicija u roditeljstvo
(social comparisons; marital quality; transition to parenthood)
Sažetak
Prethodna istraživanja procesa socijalnog uspoređivanja sugeriraju da je u ispitivanju njihovih relacija s kvalitetom funkcioniranja (bračne) veze važno razlikovati usporedbe s partnerom (tzv. relacijske usporedbe) i usporedbe s drugima (obično osobama istog spola ; tzv. referenične usporedbe), kao i samu čestinu uspoređivanja od afektivnih posljedica takvih usporedbi. U ovom radu bit će prikazani neki rezultati šireg istraživanja s longitudinalnim nacrtom u kojem su, između ostalog, ispitani ovi različiti tipovi socijalnih usporedbi kod bračnih parova koji su tijekom sudjelovanja u istraživanju prolazili tranziciju u roditeljstvo. Odabir ove tranzicije motiviran je pretpostavkom da povećanje opsega poslova i obveza u kućanstvu, do kojeg dolazi posebice u razdoblju nakon rođenja djeteta, može generirati ne samo potrebu za evaluacijom vlastitog i partnerovog doprinosa nego i strateško uspoređivanje te potaknuti procese refereničnog kao i relacijskog uspoređivanja kako bi se ublažile moguće negativne posljedice (nepovoljnih) ishoda relacijskih usporedbi. U fokusu ovog rada je provjera navedenih pretpostavki kao i stabilnosti spomenutih tendencija uspoređivanja i procjena njihovih afektivnih posljedica. U istraživanju su sudjelovala 122 ispitanika, odnosno 61 bračni par. U prvom mjerenju polovina parova ispitana je još u razdoblju trudnoće, a druga polovina u prvih par mjeseci po rođenju djeteta. Drugo mjerenje provedeno je nekoliko mjeseci kasnije, tj. nakon što su parovi iz prve podskupine također postali roditelji. U oba navrata ispitanici su popunili upitnik koji je, između ostalog, sadržavao niz pitanja koja su se odnosila na čestinu i afektivne posljedice evaluacije ukupne količine kućanskih poslova koju ispitanik obavlja, kao i relacijskih i refereničnih usporedbi u ovoj domeni. Rezultati provedenih analiza pokazuju da je sklonost evaluiranju tijekom tranzicije u roditeljstvo donekle stabilna značajka, posebice kod muškaraca, dok su afektivne posljedice nestabilnije, posebice kod žena. Žene su, međutim, općenito sklonije evaluaciji od svojih partnera ali i manje zadovoljne ishodom svojih evaluativnih prosudbi. Rezultati analize povezanosti između čestine i posljedica evaluiranja sugeriraju da, barem pod nekim uvjetima, sklonost evaluaciji i uspoređivanju može biti motivirana nezadovoljstvom relativnim doprinosom partnera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru