Pregled bibliografske jedinice broj: 48081
Procjena unosa organoklorovih spojeva u organizam - koncentracije u biološkom materijalu u skupinama ispitanika u nas
Procjena unosa organoklorovih spojeva u organizam - koncentracije u biološkom materijalu u skupinama ispitanika u nas // Znanstveni sastanak: maligni tumori i štetnosti u okolišu u nas. Sažeci. Abstracts / Šarić, Marko (ur.).
Zagreb: Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 1999. str. P-06 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 48081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena unosa organoklorovih spojeva u organizam - koncentracije u biološkom materijalu u skupinama ispitanika u nas
(Intake of organochlorine compounds in humans - levels in population groups in Croatia)
Autori
Krauthacker, Blanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Znanstveni sastanak: maligni tumori i štetnosti u okolišu u nas. Sažeci. Abstracts
/ Šarić, Marko - Zagreb : Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 1999, P-06
Skup
Znanstveni sastanak: maligni tumori i štetnosti u okolišu u nas
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrana; humano mlijeko; organoklorovi pesticidi; PCB; PCDD/F; serum
(Human milk; food; organochlorine pesticides; PCB; PCDD/F; serum)
Sažetak
Organoklorovi pesticidi (DDT, aldrin, dieldrin, heksaklorbenzen, heksaklorcikloheksan) i poliklorirani bifenili (PCB) su dvije skupine široko korištenih postojanih organskih zagađivala dok su poliklorirani dibenzo-p-dioksini (PCDD) i poliklorirani dibenzofurani (PCDF) dvije skupine spojeva koji nikada nisu imali primjenu, a poznate su pod zajedničkim imenom dioksini. Ove četiri skupine spojeva uključuju preko četiristo spojeva od kojih su neki dokazano karcinogeni, a za ostale se smatra da mogu djelovati karcinogeno.
Razine organoklorovih spojeva u našoj se populaciji prate od 1975. Ispitivanja su započela analizom pesticida, a kasnije su proširena i na određivanje ukupnih PCB-a. Analizirani su uzorci seruma sakupljeni od opće populacije i izloženih radnika, te uzorci humanog mlijeka sakupljeni od majki opće populacija. Uzorkovanja su provedena u Zagrebu, Osijeku, Labinu, Jastrebarskom, Karlovcu, Sisku, te na otoku Krku. U svim analiziranim uzorcima (seruma i mlijeka) nađeni su p,p-DDE (glavni metabolit DDT-a) i PCB-i. Ostali pesticidi odnosno njihovi metaboliti (alfa-, beta- i gama-HCH, HCB, p,p-DDT, p,p-DDD) nisu nađeni u svim uzorcima. Nisu nađene razlike obzirom na geografski smještaj. Uočen je izraziti trend opadanja koncentracija tijekom godina pa je tako razina p,p-DDE-a u serumu 1975. godine bila 31 mg/L, a danas je oko deset puta niža, dok je u humanom mlijeku 1981./82. godine bila 1900 mg/kg masti, a danas je približno šest puta niža. Razina PCB-a u serumu i u humanom mlijeku također je tijekom dvadeset godina smanjena, ali približno tri puta.
Analize dioksina nismo u mogućnosti provoditi u našoj zemlji. Zato su analize načinjene u suradnim ustanovama u SAD, Nizozemskoj i Švedskoj. U uzorcima humanog mlijeka sakupljenog u razdoblju 1981.-1997. godine u Zagrebu, Jastrebarskom, Osijeku, Labinu i na otoku Krku razine dioksina bile su od 8,4-26,7 i-TEQ ng/kg mliječne masti izraženo kao toksični ekvivalenti prema TCDD primjenom internacionalnog modela faktora ekvivalentne toksičnosti. U usporednoj studiji Svjetske zdravstvene organizacije u razdoblju 1987.1992. u uzorcima sakupljenim u Zagrebu i na otoku Krku uočen je pad koncentracija od otprilike 1,8% godišnje dok je u ostalim europskim zemljama i Kanadi uočen prosječan pad razina od 7,2%. Usporedba razina dioksina u humanom mlijeku sakupljenom u našoj zemlji i nekim državama Europe, te Pakistanu i Kanadi pokazuje da su razine u uzorcima iz Hrvatske unutar donje polovine raspona određenog za ostale zemlje, pa se stoga ne može očekivati veći pad razina..
U nekoliko skupina radnika profesionalno izloženih organoklorovim pesticidima odnosno PCB-ima nađene su koncentracije više nego prosječne razine u našoj općoj populaciji ali nisu bile na razini kada se pojavljuju akutni simptomi zbog velike apsorpcije.
Procjena unosa ovih spojeva u organizam ljudi naše populacije pokazala je da je unos niži od prihvatljivih dnevnih unosa.
Sva dosadašnja istraživanja pokazala su da su razine organoklorovih pesticida, polikloriranih bifenila i dioksina u našoj populaciji unutar donje polovice raspona razina određenih u Europi i u svijetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
00220203
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Blanka Krauthacker
(autor)