Pregled bibliografske jedinice broj: 480356
Prilagodbe dobrog dupina, Tursiops truncatus (Montagu, 1821), na život u moru
Prilagodbe dobrog dupina, Tursiops truncatus (Montagu, 1821), na život u moru, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 480356 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilagodbe dobrog dupina, Tursiops truncatus (Montagu, 1821), na život u moru
(Adaptations of Bottlenose Dolphin Tursiops truncatus (Montagu, 1821) to the life in the sea)
Autori
Šarčević, Tena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.07
Godina
2009
Stranica
28
Mentor
Bakran-Petricioli, Tatjana
Ključne riječi
morski sisavci; Tursiops truncatus; prilagodbe
(marine mammals; Tursiops truncatus; adaptations)
Sažetak
Prilagodbe dobrog dupina, Tursiops truncatus (Montagu, 1821), na život u moru odnose se na niz anatomskih i fizioloških promjena, koje su se dogodile pri evolucijskom prijelazu sisavaca s kopna u vodenu sredinu. Ključno za dobro plivanje je vretenasto tijelo te razvoj peraja. Fiziološke promjene u optjecajnom i dišnom sustavu su prilagodbe dupina na ronjenje. Glavne odlike optjecajnog sustava su „čudesne mrežice”, povećana koncentracija mioglobina u krvi, bradikardija, periferna vazokonstrikcija i nizak metabolizam tijekom zarona. Glavne promjene u dišnom sustavu su dobro prokrvljene alveole i pluća takve građe da dopuštaju njihovo kolabiranje te nosni otvor na dorzalnoj strani glave koji se otvara aktivno, a zatvara pasivno. Probavilo dupina je izrazito dugačko te je jako važna uloga enzimatske razgradnje u želucu, građom slično kao želudac preživača. Sluh je najbolje razvijeno osjetilo dobrog dupina. Ostala osjetila nisu razvijena kao ona u kopnenih sisavaca, ali to se kompenzira razvijenim sustavom za eholokaciju. Glasanje dobrog dupina je prepoznatljivo te nalik zviždanju. Svaka jedinka i svaka populacija ima karakterističan tip „zviždanja”. Glavnu ulogu u termoregulaciji imaju endoderma (eng. blubber) i „protustrujni izmjenjivači”, a važna je i mala razlika u površini i volumenu tijela. Osmoregulaciju vrše bubrezi koji su sposobni proizvesti vrlo hipertoničan (koncentrirani) urin. Dobri dupini imaju složenu socijalnu strukturu, čvrstu povezanost unutar grupe i brigu za mlade. Promiskuitet je bitan za održavanje genetske bioraznolikosti. Odgođena implantacija i dugo vrijeme koje mladunac provodi s majkom imaju ključnu ulogu u očuvanju vrste.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0362975-1226 - Istraživanje ugroženih staništa morem preplavljenog krša u obalnom moru Hrvatske (Bakran-Petricioli, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tatjana Bakran-Petricioli
(mentor)