Pregled bibliografske jedinice broj: 478399
Uloga interne revizije u procesu upravljanja rizicima
Uloga interne revizije u procesu upravljanja rizicima // Porezna i računovodstvena reforma u BiH kao čimbenik eurointegracijskih procesa / Mišić, Augustin (ur.).
Mostar: Fircon Mostar, 2006. str. 127-145 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 478399 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga interne revizije u procesu upravljanja rizicima
(The role of internal audit in risk management process)
Autori
Tušek, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Porezna i računovodstvena reforma u BiH kao čimbenik eurointegracijskih procesa
/ Mišić, Augustin - Mostar : Fircon Mostar, 2006, 127-145
Skup
1. međunarodni simpozij Porezna i računovodstvena reforma u BiH kao čimbenik eurointegracijskih procesa
Mjesto i datum
Međugorje, Bosna i Hercegovina, 21.09.2006. - 22.09.2006
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
rizik; upravljanje rizicima; preventivne kontrole; detektivne kontrole; korektivne kontrole; interna revizija; rizik interne revizije; rizik menadžmenta
(risk; risk management; preventive controls; detective controls; corrective controls; internal audit; risk of internal audit; risk management)
Sažetak
Dugoročno veća ili manja uspješnost, kao obilježje konkurentske sposobnosti poduzeća, posljedica je djelovanja i ponašanja poduzeća u postojećoj i budućoj okolini. Poznavanje značajki uže i šire okoline, uz internu analizu samog poduzeća, pretpostavka je za identifikaciju prilika i prijetnji u okolini te stvarnih prednosti i slabosti poduzeća. Rezultati takve analize polazište su za odgovarajuće pozicioniranje poduzeća u okolini i kreiranje njegovih održivih konkurentskih prednosti. Da bi se pronašao i održavao takav položaj poduzeća u odnosu na njegovu okolinu, napori menadžmenta moraju se usmjeravati kvaliteti procesa upravljanja na svim razinama, i to ponajprije u smislu sve veće brige i predanosti ostvarivanju postavljenih ciljeva i zahtjeva vlasnika, efikasnoj upotrebi resursa, povećanju kvalitete i ekološkoj svijesti, etičkom ponašanju i naglašenoj odgovornosti, itd. Sve to rezultira novim ambijentom u kojem i interni revizori, moraju bitno promijeniti pristup svom poslu - iz starog konzervativnog, inspektorskog i pasivnog pristupa revidiranja u novi proaktivni pristup revidiranju orijentiran korisnicima (customer-focused orientation). Interna revizija sve više mora svoje potencijale usmjeravati budućnosti, pružanjem savjeta u svezi s anticipiranim budućim rizicima u pojedinim područjima poslovanja. Jedan od temeljnih zadataka interne revizije postaje savjetovanje menadžmenta o mogućnostima upravljanja rizicima ponajprije u smislu oblikovanja i nadziranja odgovarajućeg sustava internih kontrola - preventivnih, detektivnih i korektivnih, kao instrumenta upravljanja rizicima za što odgovornost snosi menadžment.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija