Pregled bibliografske jedinice broj: 478380
Oral Hygiene and Gingival Health in Patients with Fixed Prosthodontic Appliances – A 12-Month Follow-up
Oral Hygiene and Gingival Health in Patients with Fixed Prosthodontic Appliances – A 12-Month Follow-up // Collegium antropologicum, 36 (2012), 1; 213-220 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 478380 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oral Hygiene and Gingival Health in Patients with Fixed Prosthodontic Appliances – A 12-Month Follow-up
Autori
Milardović, Slađana ; Viskić, Joško ; Štefančić, Sanja ; Rener Sitar, Ksenija ; Vojvodić, Denis ; Mehulić, Ketij
Izvornik
Collegium antropologicum (0350-6134) 36
(2012), 1;
213-220
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
oralna higijena; stanje gingive; protetski mostovi
(oral hygiene; gingival condition; fixed partial dentures)
Sažetak
Svrha ovog istraživanja je bila odrediti stupanj oralne higijene i stanje gingive kod pacijenata prije i nakon fiksnoprotetske terapije uz odgovarajuće upute u oralnu higijenu te pratiti promjene kroz 12 mjeseci. Također je analizirano kako se čimbenici poput vrste protetskog rada, materijala od kojeg je rad načinjen, položaj u ustima, dob i spol odražavaju na stupanj oralne higijene. Zubni lukovi su podijeljeni na sekstante te su zubi i gingiva pregledani koristeći Indeks plaka i Indeks gingive prema Silnessu i Löeu, dok je prisutnost mineraliziranih naslaga procijenjana Indeksom kamenca prema Greenu i Vermillionu. Prvi pregled je proveden prije protetskih zahvata, dok su kontrole izvršene 14 dana nakon privremenog cementiranja te mjesec dana, 6 i 12 mjeseci od trajnog cementiranja krunice i/ili mosta. Od 146 pacijenata koji su izvorno bili uključeni u istraživanje 93 ih se odazvalo na sve kontrolne preglede te su samo njihovi podaci uzeti u obzir. Uzorak se sastojao od 60 žena i 33 muškaraca u dobi između 21 i 95 godina (prosječna do 51.38). Ukupno 39 pacijenata imalo je samostalne krunice, 50 mostove, a 5 krunice i mostove. Indeks plaka kod prvog pregleda bio je viši u odnosu na ostale (P<0.001). Pacijenti sa samostalnim krunicama pokazali su bolji stupanj oralne higijene od onih s mostovima ili kombiniranim radovima (P=0.001). Prema rezultatima ovog istraživanjna nije bilo statistički značajne razlike u indeksima među pacijentima s nadomjescima načinjenim od različitih materijala (P=0.083). Najlošiji stupanj oralne higijene imali su pacijenti s nadomjescima u obje čeljusti (P=0.012). Mlađi pacijenti su imali bolju oralnu higijenu od starijih (P=0.002). Ovo istraživanje je pokazalo da odgovarajuće edukacijske i motivacijske mjere mogu dovesti do poboljšanja oralne higijene, čak i nakon stavljanja fiksnoprotetskih radova. Za očekivati je da bi se oralno zdravlje pacijenata bitno moglo unaprijediti uz odgovarajće profilaktičke mjere.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650445-0413 - Istraživanje materijala i kliničkih postupaka u stomatološkoj protetici (Vojvodić, Denis, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650446-0435 - Istraživanje keramičkih materijala i alergija u stomatološkoj protetici (Mehulić, Ketij, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Denis Vojvodić
(autor)
Ketij Mehulić
(autor)
Joško Viskić
(autor)
Slađana Milardović Ortolan
(autor)
Sanja Štefančić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
- MEDLINE