Pregled bibliografske jedinice broj: 478321
Doprinos interne revizije kao determinanta naknade eksterne revizije
Doprinos interne revizije kao determinanta naknade eksterne revizije // Računovodstvo, financije i revizija u suvremenim gospodarskim uvjetima / Tadijančević, Stjepan ; Gulin, Danimir ; Cota, Bogomil (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2002. str. 99-102 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 478321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos interne revizije kao determinanta naknade eksterne revizije
(The contribution of internal audit as a determinant of external audit fees)
Autori
Tušek, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Računovodstvo, financije i revizija u suvremenim gospodarskim uvjetima
/ Tadijančević, Stjepan ; Gulin, Danimir ; Cota, Bogomil - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2002, 99-102
ISBN
953-6480-45-X
Skup
XXXVII. Simpozij HZRIFD Računovodstvo, financije i revizija u suvremenim gospodarskim uvjetima
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 06.06.2002. - 08.06.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
interna revizija; eksterna revizija; naknada eksternoj reviziji
(internal auditing; external auditing; audit fee)
Sažetak
Eksterna revizija (revizija financijskih izvještaja ili komercijalna revizija) i interna revizija dva su temeljna i najznačajnija segmenta cjelokupne revizijske profesije. Između njih postoje određene sličnosti, ali i neke bitne razlike. Eksterna revizija, koju provode neovisni eksterni revizori zaposleni u revizijskim tvrtkama, najčešće je usmjerena ispitivanju financijskih izvještaja s ciljem izražavanja mišljenja o njihovoj realnosti i objektivnosti. Njezina uloga stoga je vezana uz zaštitu interesa vlasnika kapitala, te osiguravanje vjerodostojnih informacija za potrebe upravljanja. Revizijske tvrtke posluju na komercijalnoj osnovi, odnosno međusobna prava i obveze klijenta i revizijske tvrtke uređena su ugovorom kojim se definira djelokrug rada, rokovi, naknada za revizijske usluge i sl. Za razliku od eksterne revizije, interna revizija najčešće nije neposredno usmjerena izražavanju mišljenja o realnosti i objektivnosti financijskih izvještaja. Primarni cilj interne revizije je ocjena cjelokupnog poslovanja poduzeća i, u tom sklopu, posebice uvid u računovodstveni sustav i interni kontrolni sustav te ispitivanje financijskih i drugih poslovnih informacija za potrebe upravljanja, a manje je značajno samo izražavanje mišljenja o realnosti i objektivnosti financijskih izvještaja. Stoga su ciljevi i djelokrug rada interne revizije, koju provode osobe zaposlene u poduzeću čije se poslovanje ocjenjuje, uobičajeno širi i relativno promjenjivi, ovisno o zahtjevima menadžmenta, u odnosu na cilj i djelokrug eksterne revizije. Naknada eksternoj reviziji za uslugu revizije financijskih izvještaja i ostale povezane usluge koju plaća klijent, determinirana je ponajprije troškovima revizijske tvrtke koji nastaju kao posljedica primjene zahtjeva sadržanih u revizijskim standardima. Tu je dakako i cijena znanja i iskustva eksternih revizora, cijena rizika koji se u svezi s revzijskim poslom mogu identificirati i tome slično. Budući da rezultati rada internog revizora u poduzeću mogu, kao što je već navedeno, izravno utjecati na skraćivanje vremena potrebnog za ispitivanje koje provodi eksterni revizor, te smanjenje obujma dokaznih revizijskih postupaka zbog prihvaćanja više razine rizika neotkrivanja, može se zaključiti da rezultati rada interne revizije mogu bitno determinirati naknadu koju klijent plaća eksternoj reviziji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija