Pregled bibliografske jedinice broj: 478046
Utjecaj primjene kliničkih smjernica na ishod intenzivnog liječenja bolesnika s teškom ozljedom mozga
Utjecaj primjene kliničkih smjernica na ishod intenzivnog liječenja bolesnika s teškom ozljedom mozga // Simpozij intenzivnog liječenja (30 ; 2006)
Zagreb, Hrvatska, 2006. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 478046 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj primjene kliničkih smjernica na ishod intenzivnog liječenja bolesnika s teškom ozljedom mozga
(The influence of application of clinical guidelines on outcome of intensive treated patients with severe traumatic brain injury)
Autori
Župan, Željko ; Sotošek Tokmadžić, Vlatka ; Deša, Kristian
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Simpozij intenzivnog liječenja (30 ; 2006)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.11.2006. - 11.11.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kliničke smjernice; teška ozljeda mozga
(clinic guidelines; severe brain injury)
Sažetak
Teške ozljede glave i mozga (prema engl. traumatic brain injury, TBI) predstavljaju značajan javno zdravstveni problem, te su vodeći uzrok smrtnosti i invaliditeta u populacije do 40 godine života. Postojeće kliničke smjernice zbrinjavanja bolesnika s teškom TBI međusobno su vrlo slične, ali su praćene značajno različitim rezultatima liječenja. Cilj rada bio je istražiti učinkovitost trajne edukacije, te utjecaj dosljedne primjene kliničkih smjernica na ishod intenzivnog liječenja bolesnika s teškom TBI. Retrospektvnim istraživanjem obuhvatili smo bolesnike s teškom TBI (GCS ≤ 8) koji su liječeni u Jednici intenzivnog liječenja (JIL-u), Klinike za anesteziologiju i intenzivno liječenje, lokaliteta Sušak, KBC Rijeka u razdoblju od 1. siječnja 2005. godine do 1. listopada 2006. godine. Skupina A obuhvatila je 52 odrasla bolesnika koji su bili liječeni u razdoblju od 1. siječnja 2005. godine do 31. prosinca 2005. godine, dok je u skupinu B činilo 30 pacijenata koji su liječeni u razdoblju od 1. siječnja 2006. godine do 1. listopada 2006. godine nakon provedene edukacije, te uspostavljanja novog pristupa intenzivnom liječenju bolesnika s TBI. Učinkovitost novog pristupa liječenju analizirana je temeljem smrtnosti bolesnika skupina A i B u trenutku njihova otpusta iz JIL-a. Podaci su obrađivani korištenjem kompjutorskog programa Windows Excel i Statistica 7.1. Između ispitivanih bolesnika skupina A i B nije postojala značajna razlika s obzirom na opće demografske osobitosti. Srednja dob bolesnika skupine A bila je 52±21, 4 godine, dok je u skupine B iznosila 43±15, 6 godina. Odnos spolova bio je u skupine A 40:12 u korist muškaraca nasuprot 24:6 u skupine B. Dužina intenzivnog liječenja (prema engl. lenth of stay, LOS) iznosila je 12, 4±9, 9 dana u skupine A, dok je LOS u skupine B bio 12, 6±9 dana. U istraživanju nije utvrđena razlika između skupina A i B u broju postavljenih sustava za mjerenje intrakranijskog tlaka (37% vs. 34%) kao niti u broju učinjenih perkutanih traheotomija (37% vs. 47%). Prosječno trajanje strojne ventilacije bilo je 8, 3±7, 4 dana u skupine A, dok su bolesnici skupine B prosječno 8, 3±5, 9 dana liječeni produženom strojnom ventilacijom. Znatno veći postotak smrtnosti zabilježen je u bolesnika skupine A nego li u skupini B (28% vs. 17% ; p=NS). Bolje razumijevanje patofizioloških mehanizama koji se razvijaju tijekom i nakon TBI, te dosljedna primjena kliničkih smjernica u liječenju bolesnika s TBI značajno su poboljšali ishod njihova liječenja. Održavanje intrakranijskog tlaka (prema engl. intracranial pressure, ICP), te perfuzijskog tlaka (prema engl. cerebral perfusion pressure, CPP) i oksigenacije mozgaa satavni su dio niza kliničkih smjernica intenzivnog liječenja bolesnika s TBI.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka