Pregled bibliografske jedinice broj: 477132
Utjecaj mikrostrukture na difuziju vodika i krhkost višefaznih sitnozrnatih čelika povećane plastičnosti i čvrstoće
Utjecaj mikrostrukture na difuziju vodika i krhkost višefaznih sitnozrnatih čelika povećane plastičnosti i čvrstoće, 2010., doktorska disertacija, Metalurški fakultet, Sisak
CROSBI ID: 477132 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj mikrostrukture na difuziju vodika i krhkost višefaznih sitnozrnatih čelika povećane plastičnosti i čvrstoće
(The influence of microstructure on hydrogen diffusion and embrittlement of multiphase fine- grained steels with increased plasticity and strength)
Autori
Begić Hadžipašić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Metalurški fakultet
Mjesto
Sisak
Datum
07.07
Godina
2010
Stranica
179
Mentor
Malina, Jadranka
Ključne riječi
sitnozrnati HSLA-čelici ; difuzija vodika ; elektrokemijske metode ; impedancija ; mikrostruktura ; vodikova krhkost
(fine-grained HSLA-steels ; hydrogen diffusion ; electrochemical methods ; impedance ; microstructure ; hydrogen embrittlement)
Sažetak
U radu je proučavan utjecaj mikrostrukture na difuziju vodika i krhkost višefaznih sitnozrnatih konstrukcijskih čelika povećane plastičnosti i čvrstoće u elektrokemijskim eksperimentima koji omogućavaju navodičenje uzoraka simulirajući uvjete iz prakse. Permeacijskim eksperimentima difuzije vodika kroz čeličnu membranu TRIP-čelika dobiveni su niži difuzijski koeficijenti u odnosu na DP- čelike, što upućuje na to da TRIP-čelici imaju manje zamki. Optičkom mikroskopijom i pretražnom elektronskom mikroskopijom s EDS-analizom utvrđeno je manje uključaka u TRIP-čelicima te povoljnija mikrostruktura u odnosu na DP-čelike. Izrazito sitnozrnata mikrostruktura TRIP-čelika sastoji se od ferita, bainita i zaostalog austenita, pri čemu je zaostali austenit s aspekta vodikove krhkosti povoljnija faza od martenzita, jer ima višu topljivost ugljika i vodika te nižu tvrdoću. Mehaničkim ispitivanjima zabilježen je određeni pad istezljivosti i kontrakcije nakon navodičenja kod svih ispitanih uzoraka, što upućuje na to da apsorbirani vodik štetno utječe na mehanička svojstva ispitanih materijala. Na osnovi svih eksperimentalnih podataka i njihovog razmatranja, uzorci TRIP- čelika su pokazali veću otpornost na vodikovu krhkost od uzoraka DP-čelika, o čemu svjedoči i manji indeks vodikove krhkosti. To se može pripisati tehnologiji njihovog dobivanja u kojoj je postupcima termomehaničke obrade dobivena takva mikrostruktura koja ima sposobnost apsorbiranja vodika bez znatne promjene istezljivosti, tj. svojstva oblikovanja. Zbog toga se između svih ispitanih materijala visoke čvrstoće, TRIP-čelici mogu smatrati najprikladnijim konstrukcijskim materijalima za primjenu u uvjetima gdje je kontakt s vodikom neizbježan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA
Projekti:
124-1241565-1524 - Okolišem potpomognuta degradacija metala i adsorpcija na otpadnim C-materijalima (Malina, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak