Pregled bibliografske jedinice broj: 477118
Nova parametrizacija atmosferskog prizemnog sloja u WRF modelu
Nova parametrizacija atmosferskog prizemnog sloja u WRF modelu, 2010., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 477118 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova parametrizacija atmosferskog prizemnog sloja u WRF modelu
(New parametrization of the atmospheric surface layer in WRF model)
Autori
Sentić, Stipo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2010
Stranica
36
Mentor
Grisogono, Branko
Ključne riječi
katabatičko strujanje; parametrizacija; Monin-Obukhova duljina; model WRF
(katabatic flow; parametrization; Monin-Obukhov length; WRF model)
Sažetak
Na blago nagnutim stabilno stratificiranim graničnim slojevima javlja se katabatičko strujanje, tj. strujanje zraka niz padinu. Korištenje Monin-Obukhove duljine, L, koja se koristi za parametrizaciju turbulentnih tokova s površine, nije opravdano jer je narušena pretpostavka horizontalne homogenosti, jedna od pretpostavki pomoću kojih je ta duljina izvedena. Grisogono i Zovko Rajak (2009) pragmatično su primijenili pretpostavku da je niska mlazna struja, koja nastaje u katabatičkom strujanju, primjerenija za skaliranje turbulentnih tokova s površine. Predložili su modificirani oblik Monin-Obukhove duljine Lmod = max(L, C*zj), gdje je C konstanta dobivena iz mjerenja na ledenjaku Pasterze u Austriji. Modificirani oblik primijenjen je za stabilno stratificirani blago nagnuti granični sloj u numeričkom modelu za modeliranje atmosfere WRF. Dobivena numerička rješenja uspoređena su s jednostavnim analitičkim modelom za katabatičko strujanje. Analizom i usporedbom numeričkog i analitičkog modela za teren raznih nagiba došlo se do zaključka da modificirana Monin-Obukhova duljina Lmod adekvatnije skalira turbulentne tokove topline i impulsa od podloge za slučaj grublje vertikalne mreže modela. Za vrlo finu vertikalnu rezoluciju ni originalna, ni modificirana Monin-Obukhova duljina nemaju prevelik utjecaj na tok strujanja ; model tada koristi lokalnu duljinu miješanja pri parametriziranju tokova topline i impulsa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
Napomena
Prvi diplomski rad obranjen po novom, Bolonjskom, sustavu na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Branko Grisogono
(mentor)