Pregled bibliografske jedinice broj: 47669
Religijske vrijednosti u Hrvatskoj
Religijske vrijednosti u Hrvatskoj // Sociologija sela, 38. 1/2 (2000), 147/148; 125-138 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 47669 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Religijske vrijednosti u Hrvatskoj
(Religious values in Croatia)
Autori
Marinović-Jerolimov, Dinka
Izvornik
Sociologija sela (0038-0326) 38. 1/2
(2000), 147/148;
125-138
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
religija; religioznost; vrijednosti; religijske vrijednosti; uvjereni vjernici; religiozni; ostali (nereligiozni)
(religion; religiousness; values; religious values; convinced believers; the religious; others /less religious and non-religious/)
Sažetak
Sociologijska (a isto tako i filozofijska, antropologijska, psihologijska i socijalno-psihologijska) istraživanja, ukazala su na izuzetnu važnost vrijednosti kao totalnog društvenog fenomena, koji zadire u sve pore egzistencije, od individualne, preko grupne i društvene, do epohalne, odnosno povijesne. Vrijednosti se mogu smatrati rezultatom utjecaja kulturnih činilaca s kojima je pojedinac u neposrednom dodiru, a mogu i kao nezavisni mehanizmi utjecati na mnoge aspekte ljudskog ponašanja. Religija i religijske vrijednosti, kao dio kulture, dio sociokulturnoga sklopa društva, utječu na njegovo oblikovanje i funkcioniranje (više ili manje i s različitim predznacima), podliježući i same njegovim utjecajima, te se reflektiraju i na ponašanje ljudi. Rezultati analize su pokazali značajnu važnost svih istraživanih religijskih vrijednosti (osim vjerovanja u nadnaravno) u cijeloj istraživanoj populaciji. Kod uvjerenih vjernika i religioznih koji ne prihvaćaju sve što njihova vjera uči, a isto tako i kod �ostalih� ispitanika istraživane vrijednosti su se strukturirale na isti način, ali se te grupe ispitanika međusobno razlikuju po stupnju važnosti koju pridaju pojedinim vrijednostima. Te razlike su manje u važnosti koju pridaju, najviše prihvaćenim vrijednostima - osobnom poštenju, dobroti, istinoljubivosti, čistoj savjesti i slobodi savjesti i vjeroispovijesti, a također i u vrijednostima u kojima se iskazuje odnos prema drugim ljudima, a koje su i općeljudske, civilizacijske vrijednosti. Razlike su znatno veće i izrazite u prihvaćanju centralnih religijskih vrijednosti i religijskog ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
01000103
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Dinka Marinović-Jerolimov
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- World agricultural economics and rural sociology abstracts
- Agricola
- CAB Abstracts
- Geobase