Pregled bibliografske jedinice broj: 476311
Mjesto življenja i integralna održivost – vitalnost lokalnog u globaliziranom svijetu
Mjesto življenja i integralna održivost – vitalnost lokalnog u globaliziranom svijetu // Društvena istraživanja, 19 (2010), 3; 377-400 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 476311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjesto življenja i integralna održivost – vitalnost lokalnog u globaliziranom svijetu
(Place of living and integral sustainability - vitality of local in a globalized world)
Autori
Geiger, Marija ; Zeman, Zdenko
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 19
(2010), 3;
377-400
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
lokalno; globalno; integralna održivost; lokalna održivost; biokulturni diverzitet; bioregionalizam; ekofeminizam; dubinska ekologija
(local; global; integral sustainability; local sustainability; biocultural diversity; bioregionalism; ecofeminism; deep ecology)
Sažetak
Polazeći od spoznaje da globalno i lokalno nisu dijametralno oprečne nego komplementarne razine i pojmovi/koncepti, autori raščlanjuju potencijale mjesta življenja u promicanju održivosti u kontekstu sve globaliziranijega svijeta. Kao društveni realitet, lokalno je proizvod procesa i interakcija raznih unutarnjih, ali i vanjskih čimbenika i aktera. U radu se, u obzoru problematike održivosti, propituje plodotvornost kvalitativna shvaćanja prostora i potencijali bioregionalne perspektive, koja afirmira koncept "privrženosti mjestu" ili "osjećaja mjesta". Pritom se analiziraju i iskazi ispitanica i ispitanika iz ličkoga sela Kutereva. Osjećaj uzajamne upućenosti i ovisnosti ljudi i mjesta njihova življenja te prakse poštivanja i aktivnog (p)održavanja okoliša pokazuju se ključnim čimbenicima postizanja održivosti. Razrađujući sociokulturne i političke komponente održivosti kao bitne komponente integralne održivosti, autori se osvrću na elementarna načela triju koncepcija koje sugeriraju utemeljene načine za učinkovito i dosljedno prakticiranje održivosti – bioregionalnu, ekofeminističku i dubinskoekološku. Dok bioregionalna perspektiva povećava senzibiliziranost za lokalnu dimenziju, ekofeministička i dubinskoekološka koncepcija omogućuju njezino ispravno pozicioniranje u kontinuumu lokalno – globalno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1550 - ODRŽIVI RAZVOJ HRVATSKE (Šimleša, Dražen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- Social SciSearch
- Research Alert