Pregled bibliografske jedinice broj: 47571
Mikopopulacija sjemena pšenice i njen utjecaj na energiju klijanja i klijanje
Mikopopulacija sjemena pšenice i njen utjecaj na energiju klijanja i klijanje, 1999., magistarski rad, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Osijek
CROSBI ID: 47571 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikopopulacija sjemena pšenice i njen utjecaj na energiju klijanja i klijanje
(Wheat seed micopopulation and its influence on germination energy and seed germination)
Autori
Popović, Ruža
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Poljoprivredni fakultet u Osijeku
Mjesto
Osijek
Datum
12.11
Godina
1999
Stranica
52
Mentor
Jurković, Draženka
Neposredni voditelj
Jurković, Draženka
Ključne riječi
sjeme pšenice; klijanje; energija klijanja; mikopopulacija
(wheat seed; seed germination; germination energy; micopopulation)
Sažetak
Sjeme pšenice veoma je dobra podloga za razvoj mnogih saprofitnih i parazitnih vrsta gljivica koje utječu na biološke odlike i vrijednosti sjemena.
Putevi i načini zaraze sjemena su složeni i ovise o više čimbenika. Prisutnost gljivica, poglavito parazitnih vrsta, izaziva makroskopski vidljive promjene na sjemenu: promjene boje, šturost, pjegavost, plijesan, deformacije. Najčešći uzročnici su fakultativni paraziti (Fusarium graminearum, Helminthosporium sativum, Septoria nodorum)i smatraju se izrazito štetnima s negativnim učinkom na vitalne funkcije sjemena.
Tijekom istraživanja koja su obavljena na dvije sorte pšenice (Žitarka i Demetra) odmah nakon žetve, te nakon skladištenja utvrđene su značajne razlike u mikopopulaciji sjemena bez ozira na korištene metode (filter papir, vlažne komore, izmrzavanja i naklijavanja u pijesku) i primjenu fungicida (Raxil 2 WS i Vitavax 200 FF).
Najbrojnija mikopopulacija utvrđena je metodom izmrzavanja analizom netretiranog sjemena nakon
žetve. Ukupno je determinirano devet vrsta gljivičnih rodova od kojih su dva fakultativni paraziti. U svim ispitivanjima na tretiranom sjemenu utvrđen je manji broj gljivičnih vrsta, a postotak inficiranih sjemenki bio je manji. Fusarium gramineraum, ali i druge vrste gljivica utjecale su na smanjenje klijavosti sjemena. Sjeme tretirano fungicidima imalo je slabiju zarazu i veću klijavost po svim metodama, na obje pšenice i u oba roka ispitivanja.
Analizama obavljenim na skladištenom sjemenu utvrđen je veći postotak neklijalih sjemenki i deformiranih klica na tretiranom sjemenu pšenice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)