Pregled bibliografske jedinice broj: 475133
Priprava nanokompozita na osnovi epoksidne smole i silicij-oksidnog nanopunila
Priprava nanokompozita na osnovi epoksidne smole i silicij-oksidnog nanopunila, 2010., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 475133 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava nanokompozita na osnovi epoksidne smole i silicij-oksidnog nanopunila
(Preparation of nanocomposites based on epoxy resin and silica nanofiller)
Autori
Špehar, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
2010
Stranica
30
Mentor
Macan, Jelena
Ključne riječi
3 glicidiloksipropiltrimetoksisilan; epoksidna smola; mehanička ispitivanja; modifikacija punila; nanokompoziti
(3 glycidyloxypropyltrimethoxysilane; epoxy resin; filler modification; mechanical testing; nanocomposites)
Sažetak
Polimerni nanokompoziti na osnovi epoksidne smole i silicij-oksidnog punila pripremljeni su izravnim umješavanjem AEROSIL® 300 nanočestica, modificiranih i nemodificiranih, u smolu (diglicidileter bisfenola A), te zatim umrežavanjem sa poli(oksipropilen)diaminom. Modificiranje površine nanočestica SiO2 provedeno je organski modificiranim silanom, 3-glicidiloksipropiltrimetoksisilanom (GLYMO). Modifikacija je provedena u dva otapala, smjesi etanola (EtOH) i vode u volumnom omjeru 1:1, te u toluenu. U EtOH/H2O otapalu istraživani su omjeri GLYMO/SiO2 (R) 0, 12, 0, 33, 0, 50, pri sobnoj temperaturi i pri 60 °C. U toluenu su proučavani omjeri R = 0, 33 i 1, 00. Dokazana je prisutnost GLYMO-a na površini modificiranih nanočestica, ali nije bilo moguće utvrditi postojanje kovalentnih veza s nanočesticama. Modifikacija u toluenu pokazala se boljom, i vjerojatno je došlo do „cijepljenja“ molekula GLYMO-a na površinu čestica. Prisutnost modificiranih nanočestica smanjila je stupanj umreženja epoksidno-aminske matrice, a time i njeno staklište i toplinsku stabilnost. Kompozitni materijali pokazali su veću čvrstoću (osim s česticama iz EtOH/H2O otapala) i tvrdoću od nemodificirane smole. Najveću čvrstoću pokazao je kompozit punjen SiO2 česticama modificiranim u toluenu, vjerojatno zbog stvaranja veza preko epoksidnih skupina GLYMO-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252970-3005 - Biokeramički, polimerni i kompozitni nanostrukturirani materijali (Ivanković, Hrvoje, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Jelena Macan
(mentor)