Pregled bibliografske jedinice broj: 474410
Kohabitacija i vanjska politika
Kohabitacija i vanjska politika // Informator : instruktivno-informativni list za ekonomska i pravna pitanja, br.5858 (2010), od 28.04.2010.; 1-3 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 474410 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kohabitacija i vanjska politika
(Cohabitation and foreign policy)
Autori
Kostadinov, Biljana
Izvornik
Informator : instruktivno-informativni list za ekonomska i pravna pitanja (0537-6645) Br.5858
(2010), Od 28.04.2010.;
1-3
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Francuska; kohabitacija; vanjska politika
(France; cohabitation; foreign policy)
Sažetak
Autorica piše o iskustvima europskih zemalja, odnosno o kohabitaciji u vanjskoj politici kao korisnom iskustvu jedne zemlje - na primjeru Francuske. Naime, dugotrajna petogodišnja kohabitacija tražila je stvaranje minimalnog konsenzusa između rivala. Svakodnevne odluke morale su se na zajedničkim područjima, u vanjskoj politici i obrani, donositi sporazumno. Državnom je poglavaru za pregovaranje i zaključivanje međunarodnih ugovora (čl. 52. Ustava iz 1958.), postavljanje i opoziv veleposlanika i posebnih izaslanika u stranim državama (čl. 14.), imenovanje civilnih i vojnih državnih dužnosnika (čl. 13.), vrhovno zapovjedništvo oružanim snagama i predsjedavanja vijećima narodne obrane (čl. 15.) nužan supotpis predsjednika Vlade. Državna politika tu treba biti jednoglasna. U inozemstvu se Francuska morala oglašavati jedinstvenim glasom. Tko bi prekršio to diplomatsko i patriotsko pravilo, bio bi izložen kritici protivnika i javnog mnijenja. No, niti jedan od dva glavna čelnika izvršne vlasti ne može se svakodnevno upuštati u tu igru, a da se ne diskreditira. Incidenti u francuskoj diplomaciji podsjetnik su da predsjednik Republike i predsjednik Vlade ostaju i dalje rivali u nestrpljivom iščekivanju kraja kohabitacije koja ih obojicu sputava. Mnogobrojni su predmeti sporenja. Stoga autorica u članku piše, odnosno iznosi svoje mišljenje o iskustvima jedne europske zemlje u kojoj je ta kohabitacija nalagala da se sporna pitanja ostave po strani ili da se rješavaju u diskreciji, a očito je da je svaka strana nastojala na očigledan način postavljati prepreke drugoj strani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Biljana Kostadinov
(autor)