Pregled bibliografske jedinice broj: 474311
Dinamičko ispitivanje metodom ambijentnih vibracija sa ciljem procjene seizmičke nosivosti i povredljivosti
Dinamičko ispitivanje metodom ambijentnih vibracija sa ciljem procjene seizmičke nosivosti i povredljivosti // Dani ovlaštenih inženjera građevinarstva 2010 / HKIG (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2010. str. 1-59 (pozvano predavanje, domaća recenzija, pp prezentacija, stručni)
CROSBI ID: 474311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamičko ispitivanje metodom ambijentnih vibracija sa ciljem procjene seizmičke nosivosti i povredljivosti
(Ambient vibration dynamic tests for evaluation of the seismic safety)
Autori
Sigmund, Vladimir ; Brana, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, stručni
Izvornik
Dani ovlaštenih inženjera građevinarstva 2010
/ HKIG - Zagreb : Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2010, 1-59
Skup
Dani ovlaštenih inženjera građevinarstva
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.06.2010. - 19.06.2010
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dinamičko ispitivanje; ambient vibracije; procjena seizmičke stabilnosti
(ambient vibration; dynamic charactersitics; seismic safety evaluation)
Sažetak
Numeričko modeliranje ponašanja postojećih konstrukcija je složeno i sadrži mnoge nepoznate veličine kao što su: način gradnje, ugrađeni materijal, raspodjela mase i krutosti, stanje konstrukcije, itd. koje je nužno pretpostaviti. Ove nepoznanice čine nerazumnima primjenu složenih matematičkih modela, jer loši ulazni rezultati vode ka lošim izlaznim rezultatima, bez obzira na točnost primijenjenih matematičkih modela. Pojednostavljeni modeli koji se baziraju na primjeni eksperimentalnih rezultata daju bolji uvid u stanje materijala i konstrukcija. Kvalitativno i kvantitativno određivanje stvarnog stanja konstrukcije je moguće mjerenjem dinamičkog odgovora na ograničenom broju mjernih mjesta. Dinamičkim ispitivanjem se dobivaju: vlastite frekvencije, forme i koeficijenti prigušenja koji predstavljaju osobnu iskaznicu konstrukcije i sadrže u sebi sve bitne podatke o konstrukciji i njenom stanju. Kombinirajući te podatke s podacima o seizmičnosti lokacije moguće je izvršiti procjenu nosivosti i povredljivosti koje predviđa Eurokode EN 1998-3 i to procjene ukupne stabilnosti, nosivosti i deformabilnosti )oštetljivosti) građevine. Izložena je metoda za identifikaciju i kvanitifikaciju oštećenja na stvarnoj konstrukciji te za procjenu seizmičke nosivosti i povredljivosti postojećih građevina. Ona kombinira izmjerene vrijednosti ponašanja konstrukcije i inženjersko razlučivanje za procjenu nosivosti i povredljivosti građevina pri projektnim potresima. Njenom primjenom se jednostavno primjenom Indeksa nosivosti I Indeksa oštetljivosti razlučuje da li se kod dotične građevine očekuju problemi ili ne. Metod se može koristiti i za odabir optimalne metode saniranje te za procjenu kvaliteta izvedenih radova te se smatra da predstavlja korisno inženjersko oruđe za procjenu stanja i odabir metode sanacije postojećih građevina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
149-1492966-1536 - Seizmički proračun okvirnih konstrukcija s ispunom (Sigmund, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek