Pregled bibliografske jedinice broj: 472704
Starije osobe u dnevnim novinama - analiza sadržaja
Starije osobe u dnevnim novinama - analiza sadržaja // Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa Psihologija - mediji - etika / Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena (ur.).
Poreč: Hrvatsko psihološko društvo ; Društvo psihologa Istre, 2008. str. 39-40 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 472704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starije osobe u dnevnim novinama - analiza sadržaja
(Elderly in daily newspapers - content analysis)
Autori
Plavšić, Marlena ; Ambrosi-Randić, Neala
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa Psihologija - mediji - etika
/ Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena - Poreč : Hrvatsko psihološko društvo ; Društvo psihologa Istre, 2008, 39-40
ISBN
978-953-95206-2-3
Skup
16. godišnja konferencija hrvatskih psihologa Psihologija - mediji - etika
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
starije osobe; dnevne novine; mediji; analiza sadržaja; javno mnijenje
(elderly; daily newspapers; media; content analysis; public opinion)
Sažetak
U usporedbi s tjednicima, mjesečnicima i ostalim tiskovinama, dnevne novine u Hrvatskoj vjerojatno imaju najheterogenije čitateljstvo (po obrazovanju, dobi, spolu, ...). S obzirom na svoju prisutnost, logično je pretpostaviti da dnevni listovi imaju veliku mogućnost oblikovanja javnog mnijenja o različitim pojavama, kako izborom sadržaja, tako i vrednovanjem (bilo pozitivnim ili negativnim) sadržaja koji prikazuju. U ovom radu tehnika analize sadržaja usmjerena je na provjeru kako se u nekoliko hrvatskih dnevnih novina prikazuje populacija starijih osoba, danas najbrže rastućeg dijela populacije u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Izabrani su dnevni listovi koji se ubrajaju u najčitanije u dvije hrvatske regije - Istri (Glas Istre) i Dalmaciji (Slobodna Dalmacija) i jedan koji nije samo regionalno usmjeren (Jutarnji list). Takakv izbor novina omogućio je usporedbu prikaza starijih osoba između dvije hrvatske regije i usporedbu s regionalno nespecifičnom razinom. Kao jedinice analize izabrani su naslovi i fotografije, a za vremenski period izabrana je prošla, 2007. godina – kroz prvih sedam dana svakog parnog mjeseca. Na taj je način analizirano 40 brojeva Glasa Istre, 38 brojeva Slobodne Dalmacije te 34 broja Jutarnjeg lista. U tim brojevima dnevnih listova analizirani su naslovi i fotografije koji u sebi sadrže starije osobe u riječi ili slici te su uspoređeni prema zastupljenosti i po smjeru vrednovanja starijih osoba. Analiza je provedena u okviru kolegija Razvojna psihologija Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli s ciljem senzibiliziranja studenata za pitanja starijih osoba i načina njihovog prikazivanja u medijima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli