Pregled bibliografske jedinice broj: 472341
Razvoj i validacija nove HSS-GC-FID metode za kontrolu kvalitete etanolnih biljnih proizvoda
Razvoj i validacija nove HSS-GC-FID metode za kontrolu kvalitete etanolnih biljnih proizvoda // 4. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem : knjiga sažetaka / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2010. str. 125-125 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 472341 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj i validacija nove HSS-GC-FID metode za kontrolu kvalitete etanolnih biljnih proizvoda
(Development and validation of a new HSS-GC-FID method for quality control of ethanolic herbal drug preparations)
Autori
Mornar, Ana ; Damić, Miranda ; Amidžić Klarić, Daniela ; Nigović, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem : knjiga sažetaka
/ Zorc, Branka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2010, 125-125
Skup
Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem (4 ; 2010)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 27.05.2010. - 30.05.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kontrola kvalitete; Headspace tehnika; plinska kromatografija; metanol; etanolni farmaceutski pripravci
(quality control; Headspace technique; gas chromatography; methanol; ethanolic pharmaceutical preparations)
Sažetak
Kontrolom kvalitete lijekova i ljekovitih proizvoda, u fazi njihova razvoja te tijekom redovne proizvodnje, omogućava se visoka kvaliteta lijekova dok se rizik da lijek neodgovarajuće kvalitete dođe do pacijenta svodi na najmanju moguću mjeru. Kontrola kvalitete obuhvaća identifikaciju i određivanje aktivnih sastavnica lijekova i onečišćenja. Europska farmakopeja 6. izdanje navodi etanol kao otapalo koje se najčešće koristi u izradi biljnih ekstrakata i tinktura, dok je metanol najčešće prisutno lako hlapljivo onečišćenje. Prema propisima Europske farmakopeje udio metanola u biljnim ekstraktima i tinkturama mora biti manji od 0, 05%. Cilj ovog rada bio je razviti i validirati novu HSS-GC-FID metodu za određivanje metanola u biljnim ekstraktima i tinkturama te ispitati primjenjivost predložene metode na primjeru četiri različita biljna preparata dostupna u hrvatskim javnim ljekarnama. Obzirom da su biljni ekstrakti i tinkture izrazito složenog sastava, za uzorkovanje je korištena Headspace tehnika (Agilent G1888). Kako bi se postigla što bolja osjetljivost metode ispitan je utjecaj volumena uzorka te vremena i temperature ekstrakcije. Najbolja ekstrakcija metanola postignuta je zagrijavanjem 2 mL uzorka tijekom 30 min pri 80°C. Nakon zagrijavanja, plinovita faza uzoraka se tijekom 1 min prenosi u kromatograf (Agilent 6850). Analiza uzoraka provedena je primjenom kolone HP-1, (30 m x 0, 32 mm, 0, 25 μm). Kao plin nosioc korišten je dušik (1 mL/min). Temperatura kolone održavala se 2 min 40°C te se potom povećavala do 80°C tijekom 10 min. Nakon optimizacije predložene metode ispitani su sljedeći validacijski parametri: selektivnost, linearnost, LOD, LOQ, točnost, preciznost i otpornost. Validacija metode upućuje na primjenjivost metode za određivanje udjela metanola u etanolnim biljnim ekstraktima i tinkturama. Udio metanola u ispitanim uzorcima iznosio je od 0, 0091–0, 0473% te je moguće zaključiti kako ispitani uzorci odgovaraju propisima Europske farmakopeje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1240 - Istraživanje novih metoda u analitici ljekovitih i bioaktivnih tvari (Nigović, Biljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Daniela Amidžić Klarić
(autor)
Biljana Nigović
(autor)
Miranda Sertić
(autor)
Ana Mornar Turk
(autor)