Pregled bibliografske jedinice broj: 472116
Registracija OTC preparata kao garancija kvalitete
Registracija OTC preparata kao garancija kvalitete // 4. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem Izazovi u farmaceutskim znanostima i praksi : knjiga sažetaka = Fourth Croatian Congress on Pharmacy with International Participation Challenges in pharmaceutical sciences and practice : book of abstracts / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2010. str. 180-180 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 472116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Registracija OTC preparata kao garancija kvalitete
(Registration of OTC products as warenty of quality)
Autori
Buhač, Tajana ; Vrsalović, Mirjana ; Šarić, Darija ; Bojić, Mirza
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem Izazovi u farmaceutskim znanostima i praksi : knjiga sažetaka = Fourth Croatian Congress on Pharmacy with International Participation Challenges in pharmaceutical sciences and practice : book of abstracts
/ Zorc, Branka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2010, 180-180
ISBN
978-953-96847-8-3
Skup
Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem (4 ; 2010)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 27.05.2010. - 30.05.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
registracija OTC preparata; kvaliteta
(registration of OZC products; quality)
Sažetak
Prema postojećem zakonodavstvu Republike Hrvatske OTC proizvodi, sa supstancijama biljnog podrijetla, mogu se registrirati kao biljni lijekovi, kao dodaci prehrani ili kao kozmetika s posebnom namjenom. Dodaci prehrani su prehrambeno prihvatljivi, ali njihov medicinski značaj je upitan ; nedefiniranog su kemijskog sastava i doze, a preko 95% pripravaka koji bi trebali biti biljni lijekovi, u RH su prijavljeni kao dodatci prehrani. Na taj se način izbjegavaju dugotrajni i skupi postupci registracije za koje nema potrebne dokumentacije o kvaliteti, pa se omogućava patvorenje i neučinkovitost. U ovom smo radu proveli kvalitativno i kvantitativno ispitivanje aktivnih sastavnica za dvije vrste sirupa protiv kašlja koji se najčešće koriste kod nas. Islandski lišaj (Cetrariae lichen) sadrži polisaharide, od kojih je više od 50% topljivih u vodi, a najvažniji sastojci su lihenan i izolihenan. Gorak okus potječe od 2-3% lišajnih kiselina. Najčešće se upotrebljava za smirivanje podražaja na kašalj i kod upala gornjih dišnih putova. Drugi važan sastojak, usninska kiselina ima antibiotsko i antifungalno djelovanje. U ovome su radu ispitivana četiri sirupa dostupna u našim ljekarnama. Istraživanje je provedeno prilagođenom farmakopejskom TLC metodom, a u svrhu identifikacije fumaroprotocetrarne kiseline, jedne od najvažnijih djelatnih sastavnica. Pripravci različitih proizvođača uspoređeni su kvalitativno i kvantitativno. Bršljan (Hedera helix) sadrži 4-5% triterpenskih saponina. Prevladavaju bisdezmozidi s aglukonima hederageninom i oleanolnom kiselinom. Glavni su saponini hederakozid C i monodezmozid alfa-hederin te u manjim količinama hederakozid B i beta-hederin. Saponini razrjeđuju bronhijalnu sluz, smanjuju njenu viskoznost i olakšavaju iskašljavanje. Istom kromatografskom tehnnikom ispitana su tri sirupa dostupna u našim ljekarnama i ustanovljeno je da proizvod registriran kao biljni lijek sadrži veću koncentraciju hederasaponina u odnosu na preparate prijavljene kao dodatci prehrani. U ovom smo radu pokazali ovisnost kvalitete OTC proizvoda o registraciji, odnosno dokazali, da samo registracija biljnog lijeka daje garanciju kvalitete i omogućava ljekarnicima odgovorno savjetovanje iz područja samoliječenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1237 - Biološki aktivni spojevi, metaboliti i QSAR (Medić-Šarić, Marica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Mirza Bojić
(autor)