Pregled bibliografske jedinice broj: 471885
Vrednovanje u treningu s teretom
Vrednovanje u treningu s teretom // Zbornik radova 13. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Vrednovanje u području edukacije, sporta i sportske rekreacije" / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2004. str. 312-316 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 471885 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrednovanje u treningu s teretom
(Evaluation of training with the load)
Autori
Harasin, Dražen ; Meić, Robert ; Filjova, Ljesja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 13. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Vrednovanje u području edukacije, sporta i sportske rekreacije"
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2004, 312-316
Skup
13. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske "Vrednovanje u području edukacije, sporta i sportske rekreacije"
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 19.06.2004. - 23.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trening s teretom
(training with the load)
Sažetak
Veliki vanjski otpori kojima se sportaši tijekom natjecanja suprotstavljaju zahtijevaju od njih visoku razinu sposobnosti odgovornih za proizvodnju sile. Takvi su zahtjevi u suvremenom sportu utjecali na nagli razvoj i veliku popularnost treninga jakosti, osobito treninga s teretom. Trening s teretom je takav trening jakosti koji od sportaša zahtijeva proizvodnju sile koja se suprotstavlja sumi težine i trenutnog ubrzanja mase tereta. Tako teret kojem sportaš u različitim kretnjama vlastitog tijela mijenja stanje gibanja, budući da omogućuje širok spektar veličina vanjskog otpora, pa tako i brzina za proizvodnju iste razine sile, vrlo vjerno oponaša zahtjeve za proizvodnjom sile u različitim sportovima. Ova činjenica, kao i mogućnost jednostavnog opterećivanja svih mišića tijela, čini se leži u pozadini masovne upotrebe ovog vida vanjskog opterećenja u razvoju jakosti u sportu. Ako je broj treninga u kojima je veličina otpora mišićnoj kontrakciji i broj ukupno izvedenih kontrakcija protiv vanjskog otpora dovoljan, tijelo se sportaša strukturom i funkcijom podešava za nove zahtjeve kojima je izloženo. Trenažni stimulusi koji se razlikuju s obzirom na izbor i redoslijed izvođenja vježbi, te ukupnu količinu i intenzitet obavljenog rada dovode do različitih specifičnih strukturalnih podešavanja tkiva što uvjetuje različite funkcionalne kapacitete dominantno angažiranih organskih sustava sportaša. Osnovni cilj upravljanja u treningu s teretom je usmjeriti podešavanje tijela u tom smjeru koji će omogućiti postizanje vrhunskih rezultata u konkretnoj sportskoj aktivnosti. Usmjeravanje se u treningu s teretom vrši s obzirom na tip i razinu „sposobnosti za proizvodnju sile“. Ovaj će se cilj moći ostvariti samo ako prikupimo informacije o zahtjevima za proizvodnjom sile u konkretnom sportu, dakle uz pomoć vrednovanja tih karakteristika u sportaša koji ostvaruju vrhunske rezultate i istih karakteristika u sportaša za koje mi želimo da ostvare iste, pa i bolje rezultate. Vrednovanje u treningu s teretom predstavlja skup postupaka procjenjivanja stanja onih dimenzija jakosti sportaša koje omogućuju postizanje visokih natjecateljskih rezultata u konkretnom sportu. Informacije dobivene različitim dijagnostičkim postupcima treneri koriste u usporedbi stanja konkretnog sportaša s modelnim karakteristikama vrhunskih sportaša, pa tako i u modeliranju i kontroli individualnih programa treninga s teretom. Prikupljanje upotrebljivih informacija o razini stanja i tipu jakosti koja nas zanima osnova je upravljanja transformacijskim efektima u ovom tipu treninga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija