Pregled bibliografske jedinice broj: 471879
Principi u izboru i redoslijedu izvođenja vježbi s teretom
Principi u izboru i redoslijedu izvođenja vježbi s teretom // Zbornik radova 12. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Metode rada u području edukacije, sporta i sportske rekreacije" / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2003. str. 242-244 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 471879 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Principi u izboru i redoslijedu izvođenja vježbi s teretom
(The principles in the selection and order of performing the exercises with loads)
Autori
Lukenda, Željko ; Tus, Josip ; Harasin, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 12. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Metode rada u području edukacije, sporta i sportske rekreacije"
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2003, 242-244
Skup
12. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske "Metode rada u području edukacije, sporta i sportske rekreacije"
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 17.06.2003. - 21.06.2003
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vježbe s teretom
(exercises with loads)
Sažetak
Vježbe s teretom se u sportskom treningu koriste za razvoj velikog broja ljudskih osobina i sposobnosti. Nezamjenjivi su sadržaj kada je potrebno utjecati na poboljšanje tjelesnog sastava sportaša povećanjem količine mišićne mase, ali se u sportskom treningu najčešće primjenjuju radi razvijanja sposobnosti, najčešće onih u kojima se jakost javlja kao esencijalna komponenta (maksimalna jakost, jakosna izdržljivost, brzinska jakost). Jasno je da se istim tipom treninga ne može utjecati na razvoj mišićne mase, poboljšanje maksimalne jakosti, brzinske jakosti ili na poboljšanje kapaciteta aerobnog transportnog sustava. Tako će trening za poboljšanje maksimalne jakosti biti karakterističan po vrlo velikoj vanjskoj sili otpora i to onoj komponenti sile otpora koju određuje masa tereta, trening za poboljšanje brzinske jakosti će biti karakterističan također po velikoj vanjskoj sili otpora, ali komponenti sile koja je u prvom redu određena ubrzanjem tereta, trening za razvoj mišićne mase mora ispuniti zahtjeve za dovoljnim intenzitetom mišićne kontrakcije i neophodnim brojem uzastopno izvedenih mišićnih kontrakcija. Kada su u pitanju parametarske veličine koje su u pozadini jednog ili drugog koncepta treninga, činjenice su uglavnom jasne i potvrđene u brojnim znanstvenim istraživanjima. No, programiran trening s teretom zahtijeva detaljizaciju i u važnim neparametarskim veličinama kao što su izbor i redoslijed izvođenja vježbi. U ovom radu pokušat će se predstaviti osnovni principi u izboru i redoslijedu izvođenja vježbi u treningu s teretom s obzirom na dva najčešća cilja treninga s teretima, poticanja mišićne hipertrofije i razvoja jakosti. Jedan dio principa kojima bi se trebalo rukovoditi u izboru i određivanju redoslijeda izvođenja vježbi ne uzrokuje razlike u navedenim neparametarskim veličinama programa treninga s obzirom na najčešće postavljene ciljeve ovog tipa treninga. U radu su prikazani i fenomeni koji su potvrđeni u znanstvenim istraživanjima, koji su i proizveli neke principe koje treba uvažavati u izboru i određivanju redoslijeda izvođenje vježbi s obzirom na različite postavljene ciljeve. Ovakav pristup će omogućiti ostvarivanje postavljenih ciljeva treninga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija