Pregled bibliografske jedinice broj: 471541
Elektroprodukcija hiperjezgara
Elektroprodukcija hiperjezgara // Knjiga sažetaka: Peti znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva / Antonije Dulčić (PMF, Zagreb), Predsjednik OO (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo, 2007. str. 27-27 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 471541 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektroprodukcija hiperjezgara
(Hypernuclei electroproduction)
Autori
Androić, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka: Peti znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
/ Antonije Dulčić (PMF, Zagreb), Predsjednik OO - Zagreb : Hrvatsko filozofsko društvo, 2007, 27-27
ISBN
978-953-7178-10-9
Skup
Peti znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Primošten, Hrvatska, 05.10.2007. - 08.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
elektroprodukcija; hiperjezgre; stranost
(electroproduction; hypernuclei; strangeness)
Sažetak
Prva elektroprodukcija hiperjezgara napravljena je u eksperimentu E089-009 izvedenom na TJNAF-u 2000. godine[1]. Eksperiment je demonstrirao mogućnost tvorbe hiperjezgara upotrebom elektronskog snopa posebne kvalitete. Ovom fazom eksperimentiranja dobivena je dobra rezolucija, no vrijeme skupljanja podataka je ocijenjeno predugim. Glavnim uzrokom visokog broja registriranih događaja proglašeni su pozadinski učinci Moellerovog raspršenja i zakočnog zra£enja. Uočeno je da se malim nagibom elektronskog spektrometra u odnosu na ravninu raspršenja definiranu elektronskim snopom i kaonskim spektrometrom može ta pozadina smanjiti. Uslijedio je eksperiment (E01-011) s novim kaonskim spektrometrom visoke rezolucije. Kaonska grana eksperimenata osobito je važna obzirom da se događaji prihvaćaju prema detektiranom kaonu u konačnom stanju[2]. Eksperiment E01-011 završen je u jesen 2005. godine i pokazao je utemeljenost nadogradnje eksperimentalne aparature. Proces analize podataka još je u tijeku, no i sadašnji rezultati ukazuju na ostvarenu kvalitetnu (submevsku)rezoluciju. Trenutna obrada rezultata mjerenja teče paralelno s izgradnjom eksperimentalne aparature s novim spektrometrom i u elektronskoj grani detektorskog sustava. Kvalitetna hipernuklearna spektroskopija zahtjeva rezolucije reda stotinjak keV-a, a ona bi trebala novom aparaturom biti dosegnuta u eksperimentu predviđenom za 2008. godinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0982887-1006 - Istraživanje hadronskih sustava upotrebom relativističkih projektila (Planinić, Mirko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Darko Androić
(autor)