Pregled bibliografske jedinice broj: 471068
Unaprjeđenje usluga luka nautičkog turizma informacijsko-telekomunikacijskim tehnologijama
Unaprjeđenje usluga luka nautičkog turizma informacijsko-telekomunikacijskim tehnologijama, 2010., diplomski rad, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 471068 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Unaprjeđenje usluga luka nautičkog turizma informacijsko-telekomunikacijskim tehnologijama
(Improving the service in nautical ports through information and telecommunication technology)
Autori
Marasović, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
11.05
Godina
2010
Stranica
39
Mentor
Jolić, Natalija
Ključne riječi
marine; rezervacija vezova; NavPro; NavTrack
(Marine; berth reservation; NavPro; NavTrack)
Sažetak
Razvojem suvremenih informatičkih sustava stvoreni su preduvjeti za primjenu tih sustava u svim sferama ljudskih djelatnosti. Ono što je prije desetak godina bilo avantura sa velikim rizikom sretnog završetaka danas je rutinska stvar. Otisnut se u beskrajno plavetnilo morske pučine bez straha od skretanja sa predviđene rute putovanja s mogućnošću spoznaje vremenskih uvjeta koji vladaju na putu do mogućnosti kontinuirane komunikacije sa službama koje brinu o nesmetanoj plovidbi stvara neopisiv osjećaj slobode kretanja. Potreba za komuniciranjem korištenjem pogodnosti interneta na moru postaje svakim danom sve nužnija usluga. Veliki dio nautičara u obavljanju svakodnevnih obveza u privatnom i poslovnom životu koristi računala s pristupom internetu kao sredstvo za rad, a isto tako ovu naviku žele koristiti i tijekom plovidbe kad bi dio posla mogli obavljati i na brodu. Nautičari tijekom krstarenja žele što više vremena provesti na brodu, u uvalama, na kupanju a tek predvečer uploviti na vez u marini. Zbog velikih gužvi tijekom ljetnih mjeseci dolazi do zagušenja marina a samim time i do nemogućnosti pravovremenog rezerviranja mjesta na vezu nužno za siguran noćni odmor. Situacija postaje još zamršenija u slučaju znatnijeg pogoršanja vremena kada je i u ranim popodnevnim satima gotovo nemoguće naći slobodno mjesto za privez. Uobičajena praksa je lutanje od marine do marine u potrazi za sigurnim vezom što nerijetko završi i havarijom plovila i posade. Rješenje ovakvog stanja predstavlja primjena interneta putem kojeg možemo dobiti pravovremenu informaciju o slobodnim vezovima, o udaljenosti do marine, o vremenskim uvjetima pa i izvršiti rezervaciju veza, plaćanje usluge marine i sl.. Cilj procesa informatizacije jest uspostava inteligentnog sustava marina (Intelligent marine system - ISM) uvjetovana integracijom informacijskog sustava (hardware, software i komunikacijske mreže) i transportnog podsustava marina koji uključuje transportnu infrastrukturu, tehnička sredstva i uređaje. To uključuje i On-line rezervacije vezova, navigacijske programe i interaktivne karte kao i dodatne usluge informacija o odredištu, turističkim i ostalim informacijama. Informatizacija je danas osnova funkcioniranja svega od poslovnog, socijalnog i privatnog. Zahtjevi za informacijama su ogromni, a brzina donošenja odluka mora biti gotovo trenutna. U turizmu, a pogotovo u nautičkom turizmu nestaju turisti koji se zadovoljavaju sedmodnevnim boravkom na istoj lokaciji. Svijet postaje globalno selo te mnoge destinacije više nisu nedostižne i nedostupne. Takvi korisnici ne žele biti pasivni nego aktivni sudionici svog odmora, posla i boravka. Jedini način koji to omogućuje je informatizacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
135-1352586-2588 - Integracija sustava intermodalnog vodnog prometa u europskoj transportnoj mreži (Jolić, Natalija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
Profili:
Natalija Kavran
(mentor)