Pregled bibliografske jedinice broj: 470901
Upravljanje okolišnim rizicima
Upravljanje okolišnim rizicima // Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa : zbornik radova = Croatian National Platform for Disaster Risk Reduction : proceedings / Trut, Damir (ur.).
Zagreb: Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010. str. 94-97 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 470901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje okolišnim rizicima
(Environmental risk management)
Autori
Mihaljević, Branko ; Mihalinčić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa : zbornik radova = Croatian National Platform for Disaster Risk Reduction : proceedings
/ Trut, Damir - Zagreb : Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010, 94-97
Skup
Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
okoliš; rizik; ranjivost; upravljanje rizikom
(environment; risk; vulnerability; risk management)
Sažetak
Kada govorimo o riziku, u osnovi smo zabrinuti pitanjem koliko prostora i slobode imamo u našem izboru da li prihvatiti izazov nekih aktivnosti ili ne prihvatiti. Integralni dijelovi bilo koje ljudske i društvene aktivnosti su nesigurnost i rizik. Ovaj temeljni koncept rezultirao je različitim i brojnim definicijama rizika. Svako društvo je do određenog stupnja ranjivo na prirodne, tehničke i socijalne opasnosti. Ranjivost implicira karakteristike osoba ili grupa koje su povezane s njihovom sposobnošću da anticipiraju, nose se, odupru ili oporave od rizika ili potencijalnog rizika. Ranjivost je kriterij za mjerenje uspjeha aktivnosti reduciranja rizika i socioekonomskih utjecaja istog. Analiza rizika uključuje brojne tehnike koje mogu biti korištene u nesigurnim situacijama, kada nije jasno koje bi bile posljedice i potencijalne povrede budućih izazova. Identifikacija rizika po ljudsko zdravlje i javni okoliš specificira stanje, odnosno da li rizična tvar (supstanca ili aktivnost), pod očekivanim okolnostima, može rezultirati povredom. U procesu identifikacije opasnosti primjenjuju se različite tehnike. Neke od tih metoda koje se koriste kod rizičnosti po zdravlje su epidemiološke studije, bioanalize i analize aktivnosti strukturnih veza. Veza između rizika i procesa upravljanja je odluka o prihvatljivosti rizika i tretmanu istog, ako je taj rizik neprihvatljiv. Postoje razne potrebe za upravljanje rizikom koje ovise o naravi problema koji se može pojaviti događajem sa neprihvatljivim posljedicama. Sustav upravljanja rizikom je podsustav jednog sustava upravljanja organizacije i uključuje set onih elementa koji se odnose s rizikom na poseban način. Proces upravljanja rizikom je integralni dio sveukupnog sustava upravljanja i uključuje primjenu upravljačke politike, procedure i praktična iskustava za aktivnosti komunikacije rizika, uspostavljanja i identificiranja konteksta rizika, analizu rizika, evaluaciju, tretman, kontrolu i pregled. Koristi od upravljanja rizikom su raznovrsne. Sustavi u kojima su rizici i njihovi učinci jasno prepoznate bit će u mogućnosti brže i učinkovitije odgovoriti na moguće situacije, kao i preduhitriti njihove posljedice. U radu se još ukazuje na nekoliko različitih modela upravljanja rizikom, koji mogu poslužiti kao osnova za definiranje procesa upravljanja okolišnim rizicima u Republici Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb