Pregled bibliografske jedinice broj: 469804
Modeliranje GIS-om opisanog energetskog potencijala biomase
Modeliranje GIS-om opisanog energetskog potencijala biomase, 2010., doktorska disertacija, Elektrotehnički fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 469804 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje GIS-om opisanog energetskog potencijala biomase
(Modeling of Biomass Potential Defined by GIS)
Autori
Glavaš, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Elektrotehnički fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
26.04
Godina
2010
Stranica
174
Mentor
Jozsa, Lajos
Ključne riječi
biomasa; GIS; modeliranje; Stirling; ORC
(Biomass; GIS; Modeling; Stirling; ORC)
Sažetak
U disertaciji je analizirana promjena cijena fosilnih goriva i kontinuirano povećanje potrošnje energije. Biomasa sa energetskim potencijalom i dostupnošću je predstavljena kao najznačajniji oblik obnovljivog izvora energije Republike Hrvatske. Mala energetska gustoća u odnosu na fosilna goriva zahtjeva planiranje iskorištenja uz poznavanje prostorne komponente, te zbog toga GIS predstavlja osnovni alat za modeliranje energetskih resursa biomase. Ujedno, GIS se koristi i kao metodološki pristup modeliranju. U disertaciji je s pomoću energetske bilance sagledan tok energije od pojave u lancu pretvorbi, a korištenjem metode modeliranja i matematičke metode opisana je domena prostora biomase. Definirana je domena, granica domene i izvršena diskretizacija. Na osnovi troškovnika šumske biomase upotrebom regresijskih krivulja i metode najmanjih kvadrata određeni su polinomi koji najbolje opisuju iste. Transport s porastom udaljenosti od mjesta eksploatacije smanjuje energetski potencijal zbog čega je gubitak energije uslijed transporta iskazan u obliku ekvivalentne mase koja predstavlja energetski ekvivalent. Pomoću ekvivalentne mase spoznat je analitički izraz pada energetskog potencijala biomase. Dobiveni analitički izraz je prema trenutnim saznanjima jedinstven. Izraz nije dobiven kroz postupak matematičke aproksimacije, nije zanemarena fizikalna stvarnost, matematički je jednostavan, vrlo jezgrovit i napisan je u obliku prijenosne funkcije jer povezuje koordinate izvora sa koordinatama promatranja, što je i definirano kao znanstveni doprinos. U konačnici je izvršena analiza praktične mogućnosti upotrebe biomase kroz tehnološka i tehnička rješenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
165-0361621-2000 - Distribuirano računalno upravljanje u transportu i industrijskim pogonima (Hocenski, Željko, MZO ) ( CroRIS)
165-1651481-1482 - Kvaliteta i pouzdanost pogona EES Hrvatske na regionalnom tržištu el. energije (Nikolovski, Srete, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek