Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 469747

Čovjek – biće dijaloga


Koprek, Ivan
Čovjek – biće dijaloga // Obnovljeni život : časopis za religioznu kulturu, 62 (2006), 1; 73-82 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)


CROSBI ID: 469747 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Čovjek – biće dijaloga
(Man - a creature of dialogue)

Autori
Koprek, Ivan

Izvornik
Obnovljeni život : časopis za religioznu kulturu (0351-3947) 62 (2006), 1; 73-82

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
logos; jezik; komunikacija; antropologija
(logos; language; communication; anthropology)

Sažetak
Riječ „dijalog“ najčešće prevodimo kao „razgovor“, „razgovaranje“. Već su stari mudraci shvaćali da je čovjek biće koje posjeduje logos. Logos o kojemu su govorili može se prevesti kao „razum“, „um“ – kako je to izraženo u onoj klasičnoj formulaciji da je čovjek razumna životinja (homo est animal rationale). No logos može značiti jednostavno „jezik“. Što je jezik? Najprije medij, sredstvo komunikacije. U jeziku čovjek dolazi k sebi, preko jezika dolazi do susreta s drugim, do razumijevanja stvari i svijeta. Svakako, bez jezika ne bi mogla nastati komunikacijska mreža svjetskih razmjera, koja sve više određuje naš moderni način života. Komunikacija ipak nije svedena samo na jezik. Ljudi komuniciraju svime što kažu i ne kažu, tonom i brzinom glasa, govorom tijela… Sve su to na neki način riječi, govor – raz-govor. Zato se i može reći da je čovjek biće komunikacije i relacije, dijaloško biće. Dijalog je njegova ontička, transcedentalna dimenzija koja obilježava naše jučer, danas i uvijek. Na toj pozadini autor iznosi pet teza: 1. Ne može se ogovoriti o čovjeku, a da se istodobno ne govori o njegovu okolišu. Dijalog kao odnos u biološkom i psihološkom smislu. 2. Ne može se govoriti o čovjeku, a da se istodobno ne govori o njegovim oblicima zajedništva i shvaćanjima odnosa. Dijalog kao odnos pod sociološkim i kulturnim vidikom. 3. Ne može se govoriti o čovjeku, a da se istodobno ne govori o njegovoj individualnosti i upućenosti na odnosnost. Dijalog kao odnos pod antropološko-filozofskim vidikom. 4. Ne može se govoriti o čovjeku, a da se istodobno ne govori o njegovu odnosu prema Bogu. Dijalog kao odnos iz kršćansko-teološke perspektive. 5. Ne može se govoriti o čovjeku, a da se istodobno ne govori o njegovoj etičkoj zadaći. Dijalog kao odnos iz etičke perspektive.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Filozofija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Fakultet filozofije i religijskih znanosti

Profili:

Avatar Url Ivan Koprek (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Koprek, Ivan
Čovjek – biće dijaloga // Obnovljeni život : časopis za religioznu kulturu, 62 (2006), 1; 73-82 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
Koprek, I. (2006) Čovjek – biće dijaloga. Obnovljeni život : časopis za religioznu kulturu, 62 (1), 73-82.
@article{article, author = {Koprek, Ivan}, year = {2006}, pages = {73-82}, keywords = {logos, jezik, komunikacija, antropologija}, journal = {Obnovljeni \v{z}ivot : \v{c}asopis za religioznu kulturu}, volume = {62}, number = {1}, issn = {0351-3947}, title = {\v{C}ovjek – bi\'{c}e dijaloga}, keyword = {logos, jezik, komunikacija, antropologija} }
@article{article, author = {Koprek, Ivan}, year = {2006}, pages = {73-82}, keywords = {logos, language, communication, anthropology}, journal = {Obnovljeni \v{z}ivot : \v{c}asopis za religioznu kulturu}, volume = {62}, number = {1}, issn = {0351-3947}, title = {Man - a creature of dialogue}, keyword = {logos, language, communication, anthropology} }

Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • Religious and Theological Abstracts





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font