Pregled bibliografske jedinice broj: 469707
Navike kockanja zagrebačkih srednjoškolaca
Navike kockanja zagrebačkih srednjoškolaca // Knjiga sažetaka - 3. hrvatski kongres socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem / Ferić Šlehan, Martina ; Jandrić Nišević, Anita ; Kranželić, Valentina (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP) ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 101-101 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 469707 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Navike kockanja zagrebačkih srednjoškolaca
(Gambling Habits od Zagreb High-School Students)
Autori
Dodig, Dora ; Ricijaš, Neven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - 3. hrvatski kongres socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem
/ Ferić Šlehan, Martina ; Jandrić Nišević, Anita ; Kranželić, Valentina - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP) ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 101-101
ISBN
978-953-6418-63-3
Skup
3. hrvatski kongres socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kockanje; igre na sreću; adolescenti; rizična ponašanja
(gambling; games of chance; adolescents; risk behaviour)
Sažetak
Igre na sreću, sportske kladionice te drugi oblici kockanja predstavljaju jedan od oblika zabave današnjeg života. Kao takvi vrlo su dostupni i rašireni u suvremenom društvu, a potencijalne igrače poziva se na sudjelovanje u ovim aktivnosti kroz brojne reklame o očekivanim dobicima. Međutim, kockanje je i oblik ponašanja koji može prerasti u ovisnost i ozbiljno narušiti socijalno, obiteljsko i profesionalno funkcioniranje pojedinca. U proteklih nekoliko godina šire se mogućnosti kockanja i dostupnost kockanja. Iako ono zakonski nije dostupno djeci i maloljetnicima, iskustva pokazuju da upravo sve veći broj adolescenata sudjeluje u različitim oblicima igara na sreću (sportsko klađenje, casina, automat klubovi, kartaške igre i sl.). U skladu s time, podaci inozemnih istraživanja (ali i domaća praktična iskustva) ukazuju na sve veći porast problemskog i patološkog kockanja u populaciji adolescenata, te na činjenicu da je dobna granica početka kockanja sve niža, a štetne posljedice kockanja sve veće i dalekosežnije. Rezultati inozemnih istraživanja pokazuju da je kockanje često u komorbiditetu s drugim rizičnim i antisocijalnim ponašanjima kao što su zlouporaba alkohola i droge, te delinkvencija. U Hrvatskoj do sada nije bilo sustavnih istraživanja navika kockanja, kako kod odraslih osoba, tako i u populaciji adolescenata. U ovom izlaganju, autori će prezentirati rezultate pilot istraživanja koje se u ožujku 2010. godine planira provesti na uzorku od oko 600 zagrebačkih srednjoškolaca od prvog do četvrtog razreda različitih obrazovnih usmjerenja (trogodišnje i četverogodišnje strukovne škole, te gimnazije). Anketnim upitnikom ispitati će se navike kockanja, stavovi prema kockanju, te neka obilježja ličnosti (psihopatske crte ličnosti, impulzivnost, traženje uzbuđenja) i ponašanja (konzumacija alkohola i/ili droge, delinkventno ponašanje) adolescenata čiju su značajnu ulogu u objašnjavanju ove pojave pokazala dosadašnja (većinom inozemna) istraživanja. Cilj ove pilot studije vezan je uz planiranje sveobuhvatnog istraživanja kockanja adolescenata na populaciji mladih s područja cijele Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb