Pregled bibliografske jedinice broj: 469530
Arhitektura i urbanizam Vrbnika od 1450. do 1620. godine - Doba kasne frankopanske i ranije mletačke uprave
Arhitektura i urbanizam Vrbnika od 1450. do 1620. godine - Doba kasne frankopanske i ranije mletačke uprave, 2005., magistarski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 469530 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arhitektura i urbanizam Vrbnika od 1450. do 1620. godine - Doba kasne frankopanske i ranije mletačke uprave
(The Architecture and Urbanism of Vrbnik from 1450. to 1620. - The period of the late Frankopan and Early Venetian Administration)
Autori
Bradanović, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.02
Godina
2005
Stranica
155
Mentor
Grujić, Nada
Ključne riječi
Vrbnik; otok Krk; Hrvatska; Frankopani; Venecija; urbanizam; arhitektura
(Vrbnik; Isle of Krk (Veglia); Croatia; Frankopan; Venice; urbanism; architecture)
Sažetak
U radu se analizira urbanistički i arhitektonski razvitak Vrbnika na otoku Krku u kasnom srednjem i ranijem novom vijeku. Opisuju se okolnosti koje su dovele do graditeljskog procvata naselja u razmatranom razdoblju. Uz tumačenje mijena koje se odvijaju na naslijeđenoj urbanističkoj matrici, posebna se pažnja posvećuje izgradnji novih gradskih četvrti, kod kojih se uočava pojava planske regulacije. Donosi se deskripcija i temeljna klasifikacija stambenoga graditeljstva razdoblja koje je predmet istraživanja. Stambenu novogradnju istovremeno je pratila izgradnja novog sustava fortifikacija, koje se stoga u radnji opisuju, prvenstveno temeljem provedenoga terenskog istraživanja i analize katastarske izmjere iz 1821. godine, koja je dokumentirala njihovo stanje prije većih rušenja u XIX. i počecima XX. stoljeća. Uz pomoć arhivskih podataka i analizom skromnih preostataka na terenu, donose se vijesti o izgledu gradske lože i mjesnom sjedištu frankopanske a zatim i mletačke administracije. Opisuju se gradske ulice i trgovi a naglašava se zasebno funkcioniranje svjetovnog i kaptolskog vrbničkog središta. Provedena analiza sakralnog graditeljstva omogućila je postavljanje teze o ostvarenim elementima originalne sinteze vinodolskih i senjsko-rapskih graditeljskih utjecaja, s onima koji su u Vrbnik pritjecali iz grada Krka, kao upravnog i biskupskog središta. Humanistički aspekti fenomena uočavaju se kroz učestalost majstorskih potpisa na realizacijama. Radnja se kronološki, stilski i radionički zatvara tumačenjem okolnosti koje su dovele do posljednje, okašnjele primjene gotičko-renesansnih elemenata u graditeljstvu Vrbnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Filozofski fakultet, Zagreb