Pregled bibliografske jedinice broj: 46930
Određivanje ulaska u teritorijalno more u realnom vremenu
Određivanje ulaska u teritorijalno more u realnom vremenu // Devetnaesti skup o prometnim sustavima Automatizacija u prometu ’ 99 : zbornik radova = 19th Conference on Transportation Systems Automation in Transportation ’ 99 : proceedings / Šakić, Željko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za komunikacije, računarstvo, elektroniku, mjerenja I automatiku (KoREMA), 1999. str. 101-104 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 46930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje ulaska u teritorijalno more u realnom vremenu
(Real time determination of entering into territorial sea)
Autori
Lapaine, Miljenko ; Tutić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Devetnaesti skup o prometnim sustavima Automatizacija u prometu ’ 99 : zbornik radova = 19th Conference on Transportation Systems Automation in Transportation ’ 99 : proceedings
/ Šakić, Željko - Zagreb : Hrvatsko društvo za komunikacije, računarstvo, elektroniku, mjerenja I automatiku (KoREMA), 1999, 101-104
ISBN
953-6037-30-0
Skup
Skup o prometnim sustavima Automatizacija u prometu (19 ; 1999
Mjesto i datum
Venecija, Italija; Trst, Italija; Pula, Hrvatska, 17.11.1999. - 20.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
GIS; GPS; teritorijalno more
(GIS; GPS; territorial sea)
Sažetak
Teritorijalno more je morski pojas, zajedno s podmorjem i zračnim prostorom iznad njega, koji se u određenoj širini proteže uzduž obale ili unutrašnjih morskih voda obalne države. Pojas teritorijalnog mora mjeri se od polazne crte, a njegova vanjska granica ujedno je i državna granica na moru. U radu je objašnjeno kako se može u realnom vremenu detektirati ulazak u teritorijalno more neke države, odnosno izlazak iz njega. Za to su potrebni GPS prijamnik i osobno računalo u vozilu. Odgovarajući softver treba imati pristup bazi podataka o granici teritorijanog mora. Ti podaci, kao i koordinate dobivene od GPS uređaja moraju se transformirati u zajednički koordinatni sustav. Predloženi postupak ilustriran je na primjeru hrvatskoga teritorijalnog mora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija