Pregled bibliografske jedinice broj: 469259
Sigurnost pacijenta i kvaliteta zdravstvenih usluga u uvjetima visokih tehnologija
Sigurnost pacijenta i kvaliteta zdravstvenih usluga u uvjetima visokih tehnologija // Znanjem do izvrsnosti, tehnologija u sestrinstvu/standardi sestrinske prakse/sestrinstvo utemeljeno na dokazima / Čukljek, Snježana ; Turuk, Vesna (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2010. str. 73-74 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 469259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sigurnost pacijenta i kvaliteta zdravstvenih usluga u uvjetima visokih tehnologija
(Patient safety and quality of medical services in high technology conditions)
Autori
Magjarević, Ratko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Znanjem do izvrsnosti, tehnologija u sestrinstvu/standardi sestrinske prakse/sestrinstvo utemeljeno na dokazima
/ Čukljek, Snježana ; Turuk, Vesna - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2010, 73-74
ISBN
978-953-6239-18-4
Skup
Znanjem do izvrsnosti
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 25.03.2010. - 27.03.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sigurnost pacijenta; kvaliteta zdravstvenih usluga; biomedicinsko inženjerstvo; kliničko inženjerstvo; medicinska tehnologija; WHO
(patient safety; quality of medical services; biomedical engineering; clinical engineering; medical technology; WHO)
Sažetak
Zdravstveni sustav zasnovan je na želji društvene zajednice da osigura prevenciju bolesti te liječenje i skrb za bolesnika. Građani, bolesnici, dolaze u zdravstvene ustanove puni povjerenja da će uspješno riješiti svoje zdravstvene probleme i nastavit živjeti svojim uobičajenim životom. Zdravstveni radnici svojim znanjem i postupcima čine sve što je u njihovoj moći da zaista i ostvare najbolji mogući medicinski postupak i zdravstvenu skrb u zadanim uvjetima. U današnje vrijeme, medicinska tehnologija temelj je zdravstvenim radnicima u dijagnostici, terapiji i njezi pacijenata. Prema navodima Odjela za pitanja veterana SAD-a (US Department for Veteran Affairs), rezultati biokemijskih analiza i uporabe elektromedicinskih uređaja čine oko 86% nalaza i terapijskih postupaka. Unatoč tome, dio bolesnika ne dobije odgovarajuće liječenje i/ili zdravstvenu skrb, a za neke razvijene zemlje poznati su i podaci o neposrednim neželjenim posljedicama boravka bolesnika u zdravstvenim ustanovama. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pokrenula je osnivanje Svjetskog saveza za sigurnost bolesnika (World Allianace for Patient Safety, [2]) donošenjem rezolucije o sigurnosti bolesnika na svojoj 55. Glavnoj skupštini 2002. godine. Rezolucijom se pozivaju sve zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije da uspostave i podupru sustav za unaprjeđenje sigurnosti bolesnika i kvalitete zdravstvenih usluga, uključujući praćenje lijekova, medicinske opreme i tehnologije. Svjetski savez osnovan je 2004. g. Kao dio Svjetske zdravstvene organizacije, okuplja različite udruge, uključujući udruge zdravstvenih djelatnika, među njima i medicinskih sestara i kliničkih inženjera. U ovom radu želimo istaknuti neke činjenice koje zdravstvenim radnicima, prvenstveno medicinskim sestrama i tehničarima, mogu približiti inženjerske aspekte sigurnosti bolesnika za vrijeme njihovog boravka u medicinskim ustanovama, koji su vezani za uporabu medicinskih uređaja i opreme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Ratko Magjarević
(autor)