Pregled bibliografske jedinice broj: 469240
Ranosrednjovjekovno groblje bjelobrdske kulture: Vukovar-Lijeva Bara (X-XI. stoljeće), Knj. 2
Ranosrednjovjekovno groblje bjelobrdske kulture: Vukovar-Lijeva Bara (X-XI. stoljeće), Knj. 2. Zagreb: Arheološki muzej u Zagrebu, 2009 (monografija)
CROSBI ID: 469240 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ranosrednjovjekovno groblje bjelobrdske kulture: Vukovar-Lijeva Bara (X-XI. stoljeće), Knj. 2
(An Early Medieval Cemetery of the Bijelo-Brdo Culture - Vukovar- Lijeva Bara (10-11 Century), Vol. 2)
Autori
Demo, Željko
Prevoditelji
Smith-Demo, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Arheološki muzej u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
263
ISBN
978-953-6789-49-8
Ključne riječi
Hrvatska; zapadni Srijem; Vukovar - Lijeva Bara; groblje; bjelobrdska kultura; groblje; grobni nalazi; predmeti dnevne upotrebe; oružje; nakit; nošnja; predmeti kultnog karaktera; 10-11. stoljeće
(Croatia; western Syrmia; Vukovar - Lijeva Bara; Cemetery; Bijelo Brdo Culture; cemetery; grave inventory; objects of every day use; weapons; jewellery; attire; objects of cult character; 10-11th Centuries)
Sažetak
Među mnogobrojnim vukovarskim arheološkim nalazištima najznamenitije je nalazište na Lijevoj Bari jer je prostorno najveće, većim dijelom je arheološki istraženo (3050 m2), a zbog višeslojnosti i obilja nalaza od velike je znanstvene i kulturno- povijesne vrijednosti. Jedan od arheološki najzanimljivijih slojeva ovog poznatog nalazišta zaposjelo je groblje lokalne zajednice nosilaca ranosrednjovjekovne bjelobrdske kulture. U monografiji se analizira i obrađuje baš taj posljednji ranosrednjovjekovni arheološki sloj koji i danas slovi za najveće dosad otkriveno groblje bjelobrdske kulture kontinentalne Hrvatske. Vukovarsko groblje tipično je groblje na redove s vodoravnom stratigrafijom, s pokojnicima položenima uglavnom na leđima u jednostavne grobne jame orijentirane u smjeru zapad-istok. Ono što je pri tome predmetom temeljnog znanstvenog interesa pogrebni su običaji i grobni nalazi — podaci i predmeti kojih je na Lijevoj Bari bilo poprilično te su prikupljeni u velikome broju. Ovo kao i činjenica da je tijekom iskopavanja 50-ih godina 20. stoljeća napravljena relativno solidna, danas još uvijek upotrebljiva i korisna dokumentacija omogućili su da se ovo bjelobrdsko nalazište i njegovi nalazi temeljito prouče, analiziraju, usporede i znanstveno obrade na nov i suvremen način. Svi podaci o grobu i grobnim nalazima, osim što su znanstveno proučeni i uspoređeni s podacima iz nama susjednih zemalja, popisani su i kataloški opisani, a sav arheološki i osteološki materijal iscrtan je i fotografiran te je u monografiji predstavljen u formi grobnih zapisnika, tabli i tipoloških tabela. Potrebno je naglasiti da je arheološka građa koju je autor imao na raspolaganju obimna i raznovrsna a kako pripada najranijim razdobljima bjelobrdske kulture od osobitog je interesa i važnosti, posebice za hrvatsku ranosrednjovjekovnu arheologiju koja zasad ne poznaje bjelobrdsko groblje kronološki ranije i veće od groblja na Lijevoj Bari.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arheologija
Napomena
Sažetak na engleskom jeziku (str. 602-628), a kompletan engleski prijevod knj. 1 i 2 pridodan je na popratnom CD-u (ISBN 978-953- 6789-50-4).
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb,
Arheološki muzej u Zagrebu
Profili:
Željko Demo
(autor)