Pregled bibliografske jedinice broj: 469188
Planktonske zajednice u umjetnim ujezerenjima potoka Jankovac (Papuk)
Planktonske zajednice u umjetnim ujezerenjima potoka Jankovac (Papuk), 2010., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 469188 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planktonske zajednice u umjetnim ujezerenjima potoka Jankovac (Papuk)
(Plankton communities in the Jankovac Stream artificial lakes (Papuk))
Autori
Šargač, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.04
Godina
2010
Stranica
60
Mentor
Špoljar, Maria
Ključne riječi
lotik/ lentik/ zooseston/ submerzni makrofiti
(lotic/ lentic/ zooseston/ submergent macrophytes)
Sažetak
Istraživanje je provedeno na lotičkim (JI iJS) i lentičkim (J1, J1M, J2, J2M) postajama longitudinalnog profila potoka Jankovac (Park prirode Papuk) u razdoblju od svibnja do listopada 2008. godine. Osnovna hipoteza rada bila je da hidrološka obilježja i postotak prekrivenosti dna vodenim makrofitima utječu na razvoj, produkciju i bioraznolikost planktonske zajednice u protočnom hidrosustavu. Ciljevi istraživanja bili su sljedeći: 1. kvalitativna i kvantitativna analiza zoosestona u tekućem (lotičkom) i ujezerenom (lentičkom) dijelu potoka ; 2. utjecaj brzine strujanja vode na veličinske kategorije organizama u zoosestonu ; 3. analiza pronosa sestona u lotičkom i lentičkom dijelu potoka ; 4. utjecaj fizičko-kemijskih parametara na biocenoze u staništima Prostorne promjene mjerenih fizičko-kemijskih čimbenika pokazivale su statistički značajne razlike (p<0, 05) između lotičkih i lentičkih staništa. Na lotičkim postajama u sastavu sestona prevladavale su anorganske (1, 8 ± 0, 6 mg/L), a u lentičkim organske čestice (8, 9 ± 16 mg/L). Ukupno je determinirano 95 svojti od čega najviše Rotifera (63 svojti), Cladocera (17 svojti) i Copepoda (10 svojti). Prema načinu života na lotičkim postajama u biomasi zoosestona prevladavali su bentoski organizmi (56-98%), dok su na lentičkim postajama, ujezerenjima, prevladavali euplanktonski (20-99%) i semiplanktonski organizmi (20-80%). U biomasi zoosestona dominirale su veličinske kategorije organizama od 1000-1500 μm (40%) i >1500 μm (43%) kojima pripadaju skupine Cladocera, Copepoda i Oligochaeta. U veličinskim kategorijama od 45 do 500 μm najbrojniji su bili predstavnici Rotifera, a obilježavao ih je mali udio u biomasi. U protočnom hidrološkom sustavu potoka Jankovac lentičke postaje zbog retencije vode omogućuju razvoj planktonske zajednice. Planktonske zajednice u jezerima, u zoni makrofita, predstavljaju vrlo produktivna staništa s velikom brojnošću i raznolikošću organizama. Staništa s makrofitima glavna su mjesta produkcije i omogućavaju stvaranje dovoljne količine hrane bentičkim organizmima nizvodno u protočnom sustavu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1205 - Implementacija funkcionalnog ustroja akvatičkih zajednica u valorizaciji okoliša (Primc, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Maria Špoljar
(mentor)