Pregled bibliografske jedinice broj: 469056
Trogodišnji rezultati kaveznog uzgoja šarana (Cyprinus carpio) u jezeru Grabovo
Trogodišnji rezultati kaveznog uzgoja šarana (Cyprinus carpio) u jezeru Grabovo // Uzgoj slatkovodne ribe i ribarstvo u otvorenim vodama - stanje i perspektive
Zagreb: Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2009. str. 7-15 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 469056 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trogodišnji rezultati kaveznog uzgoja šarana
(Cyprinus carpio) u jezeru Grabovo
(Three years results cage growing carp (Cyprinus
carpio) in the lake Grabovo)
Autori
Bogut, Ivan ; Magovac, Ružica ; Sabo, Davor ; Galović, Dalida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Uzgoj slatkovodne ribe i ribarstvo u otvorenim vodama - stanje i perspektive
/ - Zagreb : Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2009, 7-15
ISBN
978-953-7622-04-6
Skup
3. savjetovanje o slatkovodnom ribarstvu RH s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kavezi ; šaran ; koncentracija otopljenog kisika ; tov ; prirast
(cages ; carp ; the concentration of dissolved oxygen ; fattening ; growth)
Sažetak
Akumulacija Grabovo smještena je u istočnom dijelu Vukovarsko - srijemske županije, a sastoji se od Gornjeg jezera površine 25 ha i Donjeg jezera površine 50 ha koji su međusobno povezani kanalom. Jezero se puni iz podzemnih izvora i oborinskom vodom. Razina vode u jezeru je stalna, a prosječna dubina akumulacije je 3 m. Za potrebe kaveznog uzgoja dio Gornjeg jezera je produbljen na 5 m. Kavezna platforma sa 16 kaveza, usidrena je u priobalnom dijelu Gornjeg jezera. Od ekoloških pokazatelja tijekom tova svakodnevno je mjerena temperatura vode i koncentracija otopljenog kisika, a ostali fizikalno - kemijski pokazatelji vode dva puta mjesečno. Gustoća nasada u kavezima ovisila je o individualnoj masi ribe, a varirala je od 6, 4 do 7, 1 kom∙m-3 u prvoj i drugoj uzgojnoj godini i 26 do 67 kom∙m-3 u trećoj godini. Riba je hranjena peletiranom krmnom smjesom s različitom razinom bjelančevina i masti. Hranidba je obavljana dva ili tri puta dnevno ovisno o uzrasnoj kategoriji ribe. Dnevna količina hrane određivana je prema hranidbenim tablicama, a na osnovu temperature vode i koncentracije otopljenog kisika. Hranidbeni koeficijent kretao se od 1, 98 do 4, 13 kgkg-1. Zbog nedostatka odgovarajućeg mlađa i kasnijeg nasada razdoblje hranidbe variralo je od 107 do 120 hranidbenih dana. Dnevni prirasti ribe kretali su se od 2, 04 do 4, 13 g∙kom-1 , ovisno o masi nasađenog mlađa i ekološkim uvjetima. Skromni proizvodni rezultati posljedica su niskih koncentracija otopljenog kisika tijekom srpnja i kolovoza. Instalirani aeratori na kaveznoj platformi nisu polučili očekivane rezultate pa je korištena dodatna aeracija. Gubici ribe kretali su se od 2, 73 do 7, 9 %. Unatoč gubicima i nižim prirastima nego u ribnjacima proizvodnja šarana u kavezima zbog kvalitetnog mesa (znatno niža razina masti, bolja senzorska svojstva) i plasmana kroz ugostiteljske objekte tvrtke je isplativa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-079-0000000-3542 - Skraćenje uzgojnog razdoblja šarana (Cyprinus carpio) i poboljšanje kakvoće mesa (Galović, Dalida, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek