Pregled bibliografske jedinice broj: 468508
Unutarsortna varijabilnost klonskih kandidata sorte Žlahtina (Vitis vinifera L.)
Unutarsortna varijabilnost klonskih kandidata sorte Žlahtina (Vitis vinifera L.), 2009., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 468508 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Unutarsortna varijabilnost klonskih kandidata sorte Žlahtina (Vitis vinifera L.)
(Intracultivar variation of clonal candidates of cv. Žlahtina)
Autori
Gršković, Dominik
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.12
Godina
2009
Stranica
52
Mentor
Pejić, Ivan
Ključne riječi
vinova loza; sorta; klon; Žlahtina; klonska selekcija; varijabilnost
(grapevine; cultivated variety; clona; Žlahtina; clonal selekction; variability)
Sažetak
Žlahtina je najzastupljenija i ekonomski najvažnija sorta vinove loze otoka Krka. Kao autohtona sorta zahtjeva rad na sustavnom oplemenjivanju, kroz klonsku selekciju, u potrazi za elitnim trsovima koji će ostvariti svoj kvalitativni maksimum. Najveći nasadi Žlahtine su u vrbničkom polju, nedaleko Vrbnika na otoku Krku. Tijekom 2004. godine u sklopu projekta "Klonska selekcija i osnivanje "virus-tested" matičnog nasada cv. Žlahtina" iz populacije od 10.000 trsova izdvojena su, nakon provedenog ELISA testa, 42 klonska kandidata. U slijedeće tri godine klonski kandidati bili su predmet fenotipskih (vizualnih) ocjenjivanja i opisivanja, te laboratorijskih i ampelografskih mjerenja. Utvrđene su razlike između klonskih kandidata u svim promatranim svojstvima, a posebno u odnosu šećera i prinosa te kislina i prinosa, koji se mijenjaju ovisno o vremenskim uvjetima godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1781844-1925 - Genetička identifikacija i genetska varijabilnost sorti vinove loze i voćaka (Pejić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Pejić
(mentor)