Pregled bibliografske jedinice broj: 468007
Krovni vrt - utopija ili potreba urbanog okoliša?
Krovni vrt - utopija ili potreba urbanog okoliša? // VII Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje Njega Gradskog prostora - Planiranje i oblikovanje krajobraznog prostora, Priroda i kultura življenja Zbornik sažetaka / Ivanka Mlinaric (ur.).
Zagreb: Društvo za kulturu pejzaža, 2009. str. 7-8 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 468007 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krovni vrt - utopija ili potreba urbanog okoliša?
(Roof garden - utopia or necessity of urban environment)
Autori
Aničić, Branka ; Pereković, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
VII Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje Njega Gradskog prostora - Planiranje i oblikovanje krajobraznog prostora, Priroda i kultura življenja Zbornik sažetaka
/ Ivanka Mlinaric - Zagreb : Društvo za kulturu pejzaža, 2009, 7-8
ISBN
987-953-99336-3-8
Skup
VII međunarodno interdisciplinarno savjetovanje Njega gradskog prostora – planiranje i oblikovanje krajobraznoga prostora ; Priroda i kultura življenja
Mjesto i datum
Makarska, Hrvatska, 28.10.2009. - 31.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Krovni vrt; zeleni krov; ekstenzivni tip; intenzivni tip; ekološka uloga; društvena uloga
(Roof garden; Green roof; type of extensive; intensive type; ekological role)
Sažetak
Od utopijskih Semiramidinih visećih vrtova do početka 20 st. planiranje krovnih vrtova nema značajniju primjenu. Posebno ne u svrhu oblikovanja boravišnog prostora, niti doprinosa u funkciji grada. Tek novija povijest graditeljstva i to u arhitekturi moderne, popularizira njihovo unošenje. Trend krovnih vrtova se intenzivira u drugoj polovini 20 st. sve većom uporabom ravnih krovova i nastavlja na novogradnjama danas, pod izrekom estetskih, uporabnih, komunalnih i ekoloških funkcija. Mnogo je čimbenika uključeno u proces njihova planiranja. Najčešće nastaju pod izlikom idealno zamišljenog uređenja grada, a zapravo rješavaju potrebu upotpunjavanja krovnog sistema. Zabluda je da izdignuti krovni vrtovi globalno doprinose funkcionalnom zelenom i općem ekološkom sustavu grada. U tom smislu, krovni je vrt samo izlika za zamjenu gradnjom zaposjednutog prirodnog, otvorenog i neizgrađenog prostora u gradu. Zahtjevni konstrukcijski zahvati na građevinama omogućavaju da krovne strukture (i zeleni krovovi i krovni vrtovi) poprimaju mnogostruku ulogu u gradskom okolišu. U manjoj mjeri to je sposobnost simuliranja prirodnih procesa, kao njima srodne strukture na tlu, kao što su regulacija temperature, poboljšanje kvalitete i mikroklime zraka. Veća se učinkovitost pokazala na uštedi toplinske energije stambenog prostora, apsorpciji zvuka i prašine, produljenje vijeka hidroizolacije i sl. S druge strane njihova estetska komponenta i stvaranje boravišnog potencijala na otvorenom trebala bi doprinijeti društvenoj ulozi u gradu. Međutim ona ne ovisi samo o načinu njegova dizajna i strukturiranja, već i o dobroj volji vlasnika objekta, koji odlučuje hoće li krovni vrt biti na raspolaganju javnosti ili će oblikovana struktura na krovu samo činiti interesantnu vizuru iz okolnog prostora. S obzirom da je intenzitet gradnje u gradovima sve veći, a prirodnih zelenih površina sve manje opravdano je krovne vrtove intenzivnije primjenjivati. Pri tome su vrlo važne spoznaje o mogućnostima i načinu njihove tehničke izvedbe, a koje uvjetuje krovna konstrukcija i željena funkcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-2693084-2141 - SREDOZEMNI KRAJOBRAZ KAO ČIMBENIK IDENTITETA HVATSKE njegova zaštita i razvoj (Aničić, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb