Pregled bibliografske jedinice broj: 467430
Primjena modela točke pokrića u proizvodnji maslina
Primjena modela točke pokrića u proizvodnji maslina, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda", Split
CROSBI ID: 467430 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena modela točke pokrića u proizvodnji maslina
(Break-even model application in olive production)
Autori
Dvornik-Gosaić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda"
Mjesto
Split
Datum
18.09
Godina
2009
Stranica
23
Mentor
Gugić, Josip
Ključne riječi
troškovi; prihodi; profit; točka pokrića; maslinarstvo
(costs; revenues; profit; break-even point; olive production)
Sažetak
Model točke pokrića je izuzetno značajan analitički instrument za utvrđivanje ekonomskih učinaka koji pomaže u planiranju i donošenju poslovnih odluka u procesu upravljanja maslinarskom proizvodnjom. Ovaj model se koristi kao analitički instrument koji daje određene smjernice za kratkoročno poslovno odlučivanje. Cilj rada bio je primijeniti cjelokupnu analizu točke pokrića i pokazati odnose između troškova, prihoda i financijskog rezultata pri različitim razinama proizvodnje maslina te utvrditi razinu proizvodnje kod koje su pokriveni ukupni troškovi uz determiniranu prodajnu cijenu. Na temelju tehnoloških i ekonomskih polazišta izrađena je modelna kalkulacija pokrića varijabilnih troškova maslinarske proizvodnje. Modelnom kalkulacijom utvrđeni troškovi i prihodi predstavljali su podlogu za analizu točke pokrića i izračunavanje relevantnih ekonomskih veličina i pokazatelja. Pri količini proizvodnje od 386 kg maslinovog ulja ostvaruje se ukupni prihod u iznosu od 17.391, 59 kn koji pokriva ukupne troškove, što znači da je potrebno ostvariti 28, 9% ukupne količine proizvodnje za izlazak iz zone gubitka. Pozitivan financijski rezultat i vrijednosti ekonomskih pokazatelja proizvodnosti rada, ekonomičnosti i rentabilnosti proizvodnje u analitičkom modelu pokazuju da je konvencionalna proizvodnja maslina u punoj rodnosti efikasna pod pretpostavkom postizanja očekivanog priroda ploda, randmana ulja i njegove uspješne prodaje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2031 - Uporaba višekriterijske analize u poslovnom odlučivanju obiteljskog gospodarstva (Par, Vjekoslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Josip Gugić
(mentor)