Pregled bibliografske jedinice broj: 466955
Utjecaj izbora upravljačko-analitičkog instrumentarija na organizacijski razvoj hrvatskih brodogradilišta
Utjecaj izbora upravljačko-analitičkog instrumentarija na organizacijski razvoj hrvatskih brodogradilišta, 2010., doktorska disertacija, Ekonomski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 466955 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj izbora upravljačko-analitičkog instrumentarija na organizacijski razvoj hrvatskih brodogradilišta
(The impact of the choice of the managerial and analytic instruments on organization development of Croatian Shipyards)
Autori
Sokolić, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
17.02
Godina
2010
Stranica
265
Mentor
Kaštelan Mrak, Marija
Neposredni voditelj
Kaštelan Mrak, Marija
Ključne riječi
menadžerske metode; tehnike i alati (MTA); organizacijski razvoj; uravnoteženo mjerenje ciljeva (BSC); upravljanje projektima (PM); upravljanje lancima dobave (SCM); upravljanje odnosima s dobavljačima (CRM); brodogradnja
(Managerial methods; tools and techniques; Organization Development; Balanced Scorecard (BSC); Project Management (PM); Supply Chain Management (SCM); Customer Relationship Management (CRM); Shipbuilding)
Sažetak
Trendovi na svjetskom brodograđevnom tržištu, jedinom relevantnom tržištu za ovu industriju, ukazuju na rapidno slabljenje položaja europskih brodogradilišta i brodograđevnih grupacija, te svjedoče o postupnom gašenju brodogradnje u državama EU. Takav scenarij jedna je od opcija i za velika hrvatska brodogradilišta koja već dugi niz godina posluju u gubitku i uz znatne i neodržive sektorske državne potpore. Iskustva trenutnih brodograđevnih velesila poput Južne Koreje i Kine, ali i novih rivala na tržištu poput Filipina, Indije i Vijetnama ukazuju na činjenicu da se u relativno kratkom roku odgovarajućom i sustavno vođenom strategijom organizacijskog razvoja može značajno podići efektivnost poslovnih subjekata i povezanih sustava. Na operativnoj razini provođenje strategije zahtijeva adekvatan i dosljedan upravljačko-analitički instrumentarij kao podršku menadžmentu u pravovremenom i informiranom donošenju odluka te kao osnovu za komunikaciju, kako internu tako i komunikaciju s okruženjem. Nalazi istraživanja omogućili su osmišljavanje modela efikasnog organizacijskog razvoja velikih brodogradilišta. Predloženi model se sastoji od četiri temeljna međusobno nadopunjavajuća elementa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
081-1151212-1453 - Poslovna prilagodba hrvatskih gospodarskih subjekata tržišnom natjecanju u EU (Kaštelan Mrak, Marija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka