Pregled bibliografske jedinice broj: 465400
UTJECAJ METODE IZOLACIJE NA SASTAV I SADRŽAJ RAZGRADNIH PRODUKATA GLUKOZINOLATA STRELIČASTE GRBICE (CARDARIA DRABA (L.) DESV.)
UTJECAJ METODE IZOLACIJE NA SASTAV I SADRŽAJ RAZGRADNIH PRODUKATA GLUKOZINOLATA STRELIČASTE GRBICE (CARDARIA DRABA (L.) DESV.), 2009., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 465400 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ METODE IZOLACIJE NA SASTAV I SADRŽAJ RAZGRADNIH PRODUKATA GLUKOZINOLATA STRELIČASTE GRBICE (CARDARIA DRABA (L.) DESV.)
(INFLUENCE OF ISOLATION METHOD ON COMPOSITION AND CONTENT OF HOARY CRESS (CARDARIA DRABA (L.) DESV.)GLUCOSINOLATE DEGRADATION PRODUCTS)
Autori
Jurić, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
22.10
Godina
2009
Stranica
42
Mentor
Radonić, Ani
Ključne riječi
glukozinolati; streličasta grbica; Cardaria draba; Brassicaceae; izotiocijanati
(glucosinolates; hoary cress; Cardaria draba; Brassicaceae; isothiocyanates)
Sažetak
U radu je proučavan utjecaj metode izolacije na sastav i sadržaj razgradnih produkata glukozinolata streličaste grbice (Cardaria draba (L.) Desv.), korovne biljke pripadnica porodice Brassicaceae koja je rasprostranjena na području Splita i okolice. Izolacija razgradnih produkata glukozinolata provedena je dvjema metodama, vodenom destilacijom direktno iz biljnog materijala i nakon provedene hidrolize endogenom mirozinazom (autolize) te ekstrakcijom nakon hidrolize egzogenom mirozinazom. Kemijski sastav i sadržaj razgradnih produkata glukozinolata, kao i ostalih hlapljivih spojeva, određen je vezanom tehnikom plinska kromatografia-spektrometrija masa. U uzorcima hlapljivih spojeva izoliranim vodenom destilacijom bez i nakon provedene autolize identificirano je 12, odnosno 6 razgradnih produkata glukozinolata. Glavni razgradni produkt glukozinolata, ujedno i glavni sastojak oba uzorka je 4-(metiltio)butil-izotiocijanat - erucin koji nastaje razgradnjom glukozinolata trivijalnog imena glukoerucin. Kvantitativno značajan sastojak destilata je i 5-(metiltio)pentanonitril - erucin-nitril, koji je identificiran i u autolizatu, ali u vrlo maloj količini. Ostali razgradni produkti glukozinolata prisutni su u ovim uzorcima u vrlo malim količinama, čak i u tragovima. U uzorku hlapljivih spojeva dobivenom ekstrakcijom nakon egzogene hidrolize prevladavaju razgradni produkti glukozinolata. Glavni razgradni produkt glukozinolata, ujedno i glavni sastojak uzorka hidrolize je sulforafan (4-(metilsulfinil)butil-izotiocijanat). Kvantitativno značajni sastojci su i sinalbin-nitril, erisolin i sulforafan-nitril. Sulforafan i sulforafan-nitril su hidrolitički produkti glukozinolata glukorafanina. Primjenom različitih metoda razgradnje glukozinolata (termička razgradnja, endogena i egzogena hidroliza) i različitih metoda izolacije razgradnih produkata (destilacija i ekstrakcija) dobivena je potpunija slika o sastavu i sadržaju ovih spojeva u biljnom materijalu, a time je, indirektno, određen profil njihovih nehlapljivih preteča - glukozinolata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0982929-1329 - Eterična ulja i arome-biološki aktivni spojevi i njihove modifikacije (Radonić, Ani, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ani Radonić
(mentor)